Γιόρτασε σήμερα το Μοναστήρι του Αη Γιώργη στα Κολυβάτα Λευκάδας
Έχει καθιερωθεί τα τελευταία χρόνια από τη Μητρόπολη Λευκάδας να ανοίγουν έστω και μια φορά το χρόνο τα παλιά εγκαταλελειμμένα Μοναστήρια που βρίσκονται διάσπαρτα στο νησί μας και να τελούνται σε αυτά, ιδιαίτερα κατά την περίοδο της Μεγάλης Εβδομάδας και της Διακαινησίμου, λειτουργίες.
Στο πλαίσιο αυτό άνοιξε χτες τις πύλες του το ιστορικό Μοναστήρι του Αη Γιώργη στα Κολυβάτα (Αλέξανδρος) Λευκάδας όπου και τελέστηκε χτες το απόγευμα -Κυριακή του Θωμά 22 Απριλίου 2012-, παρουσία πλήθους προσκυνητών, εσπερινός καθώς και Θεία Λειτουργία σήμερα το πρωί που γιόρταζε το μοναστήρι.
Παραθέτουμε κάποιες φωτογραφίες από το χθεσινοβραδινό εσπερινό που μας έστειλε ο αναγνώστης μας Γιάννης Σ., τον οποίο και ευχαριστούμε.
[Gallery not found]