158 εισακτέοι στο ΤΕΙ Λευκάδας – Εκτός μηχανογρ. και πάλι το Τμήμα ΤΤΠΤ
Από το υπουργείο Παιδείας ανακοινώθηκε ο αριθμός εισακτέων στα Πανεπιστήμια, στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες, στα ΤΕΙ, στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.) και στις ΑΣΤΕ για το ακαδ. έτος 2012-2013.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αριθμός εισακτέων στα Ανώτατα Ιδρύματα διατηρείται περίπου στα περσινά επίπεδα ενώ αυξάνονται οι θέσεις των ειδικών κατηγοριών υποψηφίων. Στα πανεπιστήμια εισάγονται εφέτος 44.381 άτομα (+5,87 σε σχέση με πέρυσι) και στα ΤΕΙ 31.713 άτομα (-2,48% σε σχέση με πέρυσι).
Νέους σπουδαστές δεν θα δεχτούν ούτε και φέτος τα Τμήματα έντεκα ΤΕΙ, τα οποία είχαν μείνει εκτός μηχανογραφικού και την περυσινή χρονιά. Μεταξύ των Τμημάτων αυτών συγκαταλέγεται και το Τμήμα Τεχνολογίας, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών (ΤΤΠΤ) του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων που λειτουργεί στη Λευκάδα. Η απόφαση αυτή σημαίνει πρακτικά σταδιακό κλείσιμο του Τμήματος αυτού. Ο αριθμός εισακτέων στο Τμήμα Εφαρμογών Πληροφορικής στη Διοίκηση και στην Οικονομία (ΕΠΔΟ) του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων που εδρεύει επίσης στη Λευκάδα ανέρχεται, όπως και πέρυσι, σε 158.
Να σημειώσουμε ότι τα άλλα δυο Τμήματα του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων -ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ και ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ- που εδρεύουν στην Κεφαλονιά και δεν είχαν δεχτεί επίσης πέρυσι (ακαδημαϊκό έτος 2011-2012) εισακτέους προβλέπεται φέτος να λειτουργήσουν με αριθμό εισακτέων 40 και 50 αντίστοιχα.