Ο Δήμος Λευκάδας για την κατολίσθηση στα «Πευκούλια»
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ – ΝΟΜΟΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΔΗΜΟΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
Λευκάδα, 5 Ιουνίου 2012
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
Κατολίσθηση στην περιοχή «ΠΕΥΚΟΥΛΙΑ»
Κατά την διάρκεια του τριήμερου της Μεγάλης Γιορτής της Φανερωμένης φιλοξενούμε χιλιάδες προσκυνητές και τουρίστες. Αυτή την χρονιά ο εορτασμός συνέπεσε με ένα δυσάρεστο γεγονός, την κατολίσθηση μεγάλου όγκου υλικού με συνέπεια την διακοπή της κυκλοφορίας στον δρόμο Λευκάδα – Τσουκαλάδες – Αγ. Νικήτας – παραλία Κάθισμα – Καλαμίτσι. Συνέπεια αυτής της πραγματικότητας και σε συνδυασμό με την δύσκολη οικονομική συγκυρία της εποχής μας, ήταν να πληγούν οι επιχειρήσεις στην περιοχή αυτή.
Ο Δήμος Λευκάδας είναι σε άμεση επαφή με τον Αντιπεριφερειάρχη κο Θ. Βερύκιο και ενημερώνεται για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε. Ο δρόμος αυτός εντάσσεται στο Επαρχιακό οδικό δίκτυο και δυνατότητα παρέμβασης – συντήρησης άρα και της αποκλειστικής ευθύνης για την εύρυθμη λειτουργία του έχει η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.
Κατανοούμε την αγανάκτηση των κατοίκων και των επαγγελματιών, των πληττόμενων περιοχών, θέλουμε να τονίσουμε ότι ο Δήμος είναι αναρμόδιος, να παρέμβει και δηλώνουμε ότι είμαστε στην διάθεση κάθε αρμοδίου να συνδράμουμε με κάθε δυνατό τρόπο για μια επί τέλους μόνιμη επίλυση του προβλήματος.
Στο σπιτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί, «αφέντη τσουλομύτη» και οι ρέστοι …..
Ζούμε ένα μπάχαλο και μια άνευ προηγούμενου ανευθυνότητα πολλά χρόνια τώρα αλλά δεν είμαστε και εντελώς ηλίθιοι….
Το πρόβλημα άρχισε επί των ήμερων της νομαρχιακής αρχής σου αφεντικό και τότε έστριψες δια του αρραβώνος .
Ψάξε τα χαρτιά σου να το βρεις ή ρώτα τους παρατρεχάμενους σου που το γνωρίζουν να στο θυμίσουν. Σκύψε λοιπόν τώρα στο πρόβλημα (και στα άλλα προβλήματα που έρχονται όπου να ‘ναι) και συμπαραστάσου στους θιγόμενους, ανεξάρτητα ποιος έχει την ευθύνη σήμερα του δρόμου, και άσε τις παρόλες.
Α! Μήπως ξερ’ς που βρίσκονται τα ατσάλινα πλέγματα που γκρεμίστηκαν γιατί δεν τα ξεφόρτωσες έγκαιρα όπως είχες υποχρέωση …ΟΕΟ!
Ου μας πείσεις, καν μας πείσεις
ΑΝ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ Ο ΕΓΚΑΡΣΙΟΣ ΝΥΔΡΙ -ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΥΔΑΤΟΔΕΞΑΜΕΝΗ ΣΤΟ ΛΙΒΑΔΙ ΤΗΣ ΚΑΡΥΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ? ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΟ [ΥΠΟΓΕΙΟ ]ΠΑΡΚΙΝ ΤΗΣ ΚΑΡΥΑΣ