Ανάδειξη Τμημάτων του Οικιστικού Πλέγματος της Αρχαίας Λευκάδας
Μόλις σήμερα το προσέξαμε. Πρόσφατο πρέπει να είναι. Ο χώρος έχει καθαριστεί, αλλά ακόμα δεν έχει αρχίσει το έργο. Είναι επί της επαρχιακής οδού Λευκάδας – Νυδριού, στην ευθεία μεταξύ Σπασμένης Βρύσης και Καρυωτών, απ΄ την πλευρά της θάλασσας. Σε μια περιοχή που είναι γνωστό ότι εκτείνεται ο αρχαιολογικός χώρος της αρχαίας πόλης της Λευκάδας, της Νηρίκου. Η υποχρεωτική πληροφοριακή πινακίδα δημοσιότητας του έργου αναγράφει:
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ – ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ (ΕΣΠΑ 2007 – 2013)
Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Δυτικής Ελλάδας – Πελοποννήσου (με ένα ν αλλά εδώ θα κολλήσουμε;) και Ιονίων Νήσων 2007-2013
Φορέας Υλοποίησης: Υπουργείο Πολιτισμού και Τουρισμού / ΛΣΤ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων
Ονομασία Έργου: Ανάδειξη Τμημάτων του Οικιστικού Πλέγματος της Αρχαίας Λευκάδας
Προϋπολογισμός: 120.000 €
Με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης
Οπότε κάτι γίνεται τώρα τελευταία, κάτι γίνεται προγραμματισμένα πλέον, εκεί που μέχρι πρότινος είχαμε μπουχτίσει με τις σωστικές μόνο ανασκαφές: τα βρήκαμε, τα είδαμε τα χώσαμε… τελειώσαμε με τα αρχαία [1, 2, 3, 4, 5].
Κάτι γίνεται, πρώτα με την «Ανάδειξη των «βασιλικών τάφων» του Νταίρπφελντ στο Στενό Νυδριού» και τώρα με την «Ανάδειξη Τμημάτων του Οικιστικού Πλέγματος της Αρχαίας Λευκάδας». Είδωμεν…