Πνιγμός ατόμου νεαρής ηλικίας στον όρμο του Αγίου Νικήτα
Του ανταποκριτή μας
Πνιγμός ατόμου νεαρής ηλικίας στον όρμο του Αγ. Νικήτα μπροστά στα μάτια δεκάδων λουομένων – επισκεπτών.
Τα έντονα θαλάσσια καιρικά φαινόμενα που ξεκίνησαν από το μεσημέρι της 27/8, η απερισκεψία και η έλλειψη στοιχειώδους υποδομής (πρόληψης και ναυαγοσωστικών μέσων), κόστισαν τη ζωή νεαρού ατόμου στον Άγιο Νικήτα στην περιοχή «Λίγος Άμμος» μπροστά στα μάτια δεκάδων λουομένων και επισκεπτών που παρακολουθούσαν εμβρόντητοι το συμβάν.
Παρά τις προσπάθειες άλλων λουομένων, που με άμεσο κίνδυνο της ζωής τους έπεσαν στη θάλασσα να βοηθήσουν, το μοιραίο δεν απεφεύχθει και ο άτυχος λουόμενος βρέθηκε σφηνωμένος ανάμεσα στους βράχους στην περιοχή. Όταν το ελικόπτερο έφτασε για βοήθεια ήταν πλέον αργά.
Πότε επιτέλους θα σοβαρευτούμε και θα πάρουμε τα στοιχειώδη μέτρα ως πολιτεία ώστε οι πλέον πολυσύχναστες ακτές να είναι στοιχειωδώς ασφαλείς;!
ΑΝΑΝΕΩΣΗ: Η εθνικότητα του πνιγμένου είναι, με επιφύλαξη, Σερβική.
Ένα ακόμα ζευγάρι αλλοδαπών ηλικιωμένων βρίσκεται αποκλεισμένο στον ορμίσκο «Αμμουδούλα». Στο σημείο βρίσκονται πεζή άνδρες του λιμενικού για να οργανώσουν τη διάσωση εν όψει του γεγονότος ότι οι συνθήκες κατά τη διάρκεια της νύχτας σίγουρα θα επιδεινωθούν και οι άνεμοι αναμένεται να φτάσουν τα 9-10 μποφόρ.