Εισροή υδάτων σε Ι/Φ σκάφος στη Λευκάδα
Βραδινές ώρες χθες ενημερώθηκε η Λιμενική Αρχή Λευκάδας ότι το Ι/Φ σκάφος «ΑΝΝΑ» σημαίας Γερμανίας, το οποίο ελλιμενίζεται στη μαρίνα της Λευκάδας, είχε πάρει κλίση μετά από εισροή υδάτων λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών (άνεμοι ΒΔ 9-10 bf με έντονη βροχόπτωση).
Άμεσα στελέχη της Λιμενικής Αρχής μετέβησαν στην περιοχή διαπιστώνοντας ότι στο σκάφος δεν επέβαινε κάποιο άτομο και δεν διαπιστώθηκε θαλάσσια ρύπανση.
Από προσωπικό της μαρίνας σταθεροποιήθηκε το Ι/Φ με κάβους μέχρι να καταστεί δυνατός ο έλεγχος των υφάλων από δύτη και στη συνέχεια να γίνει η ανέλκυσή του.
(Δελτίο Τύπου του Λιμενικού Σώματος)