Κλειστό, λόγω μη πιστοποίησης, και το ΚΤΕΟ Λευκάδας
Aναστέλλονται οι τεχνικοί έλεγχοι στα δημόσια ΚΤΕΟ της ΠΙΝ
Επειδή τα Δημόσια ΚΤΕΟ της Περιφέρειάς Ιονίων Νήσων, και όχι μόνο, συμπεριλαμβανομένου και αυτό της Λευκάδας, βρίσκονται σε διαδικασία πιστοποίησής τους, δε θα διενεργούν προς το παρόν τεχνικούς ελέγχους οχημάτων, ούτε θα εκδίδουν Δελτία Τεχνικού Ελέγχου.
Με επερώτησή του προς τον Περιφερειάρχη Ιονίων Νήσων ο Περιφερειακός Σύμβουλος και επικεφαλής της ΑΝ.Α.Σ.Α κ. Θεόδωρος Γαλιατσάτος ζητά να μάθει «Γιατί έκλεισαν τα δημόσια ΚΤΕΟ της Περιφέρειας».
Το πλήρες κείμενο της επερώτησης έχει ως εξής:
ΕΠΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ κ. ΣΠΥΡΟΥ:
Γιατί έκλεισαν τα δημόσια ΚΤΕΟ της Περιφέρειας κ. Σπύρου; Όπως πληροφορηθήκαμε, από 1/1/2013 και σε εφαρμογή σχετικής νομοθετικής ρύθμισης του 2012, τα δημόσια ΚΤΕΟ που δεν έχουν πιστοποιηθέι (ISO) παύουν να λειτουργούν! Έτσι τα μεν ΙΧ αυτοκίνητα θα προσφεύγουν αναγκαστικά στα ιδιωτικά ΚΤΕΟ, τα δε επαγγελματικά, και τα Δ.Χ. φορτηγά, λεωφορία θα πρέπει να μετακινούνται σε άλλες περιοχές προκειμένου να εξυπηρετηθούν! Ερωτάσθε:
Με την ευκαιρία, παρακαλώ να μας παρουσιάσετε τον κύκλο εργασιών που είχαν τα δημόσια ΚΤΕΟ της Περιφέρειας Ιονίων Νήσων, τα τρία τελευταία χρόνια, ώστε να λάβουμε γνώση της δραστηριότητάς τους. Αργοστόλι 08/1/2013 Θεόδωρος Γαλιατσάτος |