Αποκλεισμός παλιάς εθνικής Πρέβεζας – Ηγουμενίτσας από το αγροτικό μπλόκο Καναλακίου
Υλοποιώντας την απόφαση της πανελλαδικής σύσκεψης εκπροσώπων από όλα τα μπλόκα, που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή στο Πολιτιστικό Κέντρο της Νίκαιας, μετά από το ενωτικό κάλεσμα που απηύθυνε το μπλόκο των Θεσσαλών αγροτών, για κλιμάκωση του αγώνα, με πανελλαδικό συντονισμό των μπλόκων και ενιαίο τρόπο αγώνα, το μπλόκο Καναλακίου έκλεισε χθες για μια ώρα, από τις 2.00 έως 3.00 μ.μ., την παλιά εθνική Πρέβεζας – Ηγουμενίτσας
[Gallery not found]
Φώτο + Βίντεο: Σωτήρης Γάκης
Αποκλεισμός και Εθνικής Οδού Αντιρρίου – Ιωαννίνων (κόμβος Αγίου Δημητρίου)
Την Εθνική Οδό Αντιρρίου – Ιωαννίνων, στο ύψος του κόμβου Αγίου Δημητρίου, απέκλεισαν συμβολικά αγρότες, μετά από κάλεσμα της Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων και της ΠΑΣΥ.
Ο δρόμος έκλεισε για μια ώρα, από τις 14.00 έως τις 15.00, στο πλαίσιο του πανελλαδικού συντονισμού τους και κλιμακώνοντας τις κινητοποιήσεις τους, απαιτώντας ικανοποίηση των άμεσων αιτημάτων τους.
Στο πλευρό των αγροτών, για ακόμη μια φορά, στον κόμβο του Αγίου Δημητρίου βρέθηκε και ο Νίκος Μωραΐτης, βουλευτής Αιτωλοακαρνανίας του ΚΚΕ.