Συμβολικός αποκλεισμός του Δήμου Φαναρίου από τους αγρότες του μπλόκου στο Καναλάκι
Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα…
Χθες Πέμπτη 13/2/2013, ο δημοτικός σύμβουλος της ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ στο Δήμο Φαναρίου Πρέβεζας – Σωτήρης Γάκης – έθεσε στη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου (προ ημερησίας διάταξη) το θέμα των προβλημάτων των μικρομεσαίων αγροτοκτηνοτρόφων που αυτή την περίοδο βρίσκονται σε αγωνιστικές κινητοποιήσεις και στη συγκεκριμένη περιοχή.
Συγκεκριμένα έβαλε για συζήτηση προκειμένου να παρθεί απόφαση από το Δημοτικό Συμβούλιο, για τα εξής ζητήματα:
- Να καταργηθούν τα παράνομα χαράτσια που έχει επιβάλλει ο Δήμος στους στάβλους.
- Να αλλάξει ο πολεοδομικός σχεδιασμός του Δήμου προκειμένου οι κτηνοτρόφοι της περιοχής να μπορέσουν να βγάλουν άδειες για στάβλους.
- Να μειώσει ο Δήμος συνολικά τα ανταποδοτικά τέλη που έχουν επιβληθεί σε σπίτια και στάβλους) στους αγροτοκτηνοτρόφους.
- Να εκδοθεί ψήφισμα συμπαράστασης στο δίκαιο αγώνα των μικρομεσαίων αγροτοκτηνοτρόφων που βρίσκονται στα μπλόκα και τους δρόμους.
Ο Δήμαρχος και το σύνολο των δημοτικών συμβούλων (πλην ενός!) δεν δέχτηκαν καν να συζητήσουν τα πρώτα τρία ζητήματα ενώ συμφώνησαν να εκδοθεί ψήφισμα συμπαράστασης!
Βεβαίως, ο Δημοτικός Σύμβουλος της Λαϊκής Συσπείρωσης, μετά τα παραπάνω, ΑΠΕΣΥΡΕ το ψήφισμα, καταγγέλοντας την κοροϊδία από πλευράς σύσσωμου σχεδόν του Δημοτικού Συμβουλίου, πρωτοστατούντος του Δημάρχου. Τέτοια συμπαράσταση, δεν έχουν ανάγκη ούτε οι μικρομεσαίοι αγροτοκτηνοτρόφοι, ούτε κανένα άλλο αγωνιζόμενο τμήμα του εργαζόμενου λαού!
Στο συμβολικό αποκλεισμό του Δημαρχείου που πραγματοποίησαν οι αγωνιζόμενοι αγροτοκτηνοτρόφοι σήμερα Παρασκευή, ο κ. Δήμαρχος εξέφρασε την συμπαράστασή του στο δίκαιο αγώνα τους, μιας και τα λόγια είναι ανέξοδα! Μόνο που οι μάσκες κάποια στιγμή πέφτουν και ξεκαθαρίζει το τοπίο σε σχέση με το ποιοι είναι μαζί σου και ποιοι απέναντι (άσχετα από τα φιλικά χτυπήματα στην πλάτη)!