Συλλυπητήρια Ορφέα και Δημόσιας Βιβλιοθήκης για τη Λιλίκα Μαραγκού
Το Δ.Σ. του Μ/Φ Ομίλου «ΟΡΦΕΥΣ» εκφράζει θερμά συλλυπητήρια στους οικείους της Λιλίκας Μαραγκού, που πέθανε πρόσφατα στην Αθήνα.
Η εκλιπούσα υπήρξε φίλη και υποστηρικτής του Ορφέα, όπως και ο αδελφός της Άγγελος και η αδελφή της Σμύρνη Μαραγκού, η οποία διετέλεσε επί σειρά ετών και τακτικό μέλος του Δ.Σ. του Ορφέα.
Το Δ.Σ.
Πέθανε στην Αθήνα η Λιλίκα (Ιουλία) Μαραγκού, που υπήρξε φίλη της Βιβλιοθήκης μας μαζί με τα αδέλφια της Άγγελο και ιδίως τη Σμύρνη Μαραγκού, συγγραφέα του βιβλίου «Η Λευκάδα στη δίνη της Κατοχής και του εμφυλίου».
Η Λιλίκα Μαραγκού ήταν μια ευγενής φυσιογνωμία, η τελευταία μιας σημαντικής λευκαδίτικης οικογένειας.
Ήταν η πρώτη κόρη του γιατρού Φίλιππου Μαραγκού (σχετ. βιβλίο «Ο γιατρός του χωριού») και αδελφή του αγωνιστή Γιώργου Μαραγκού, που χάθηκε στην Κατοχή.
Η Δημόσια βιβλιοθήκη Λευκάδας εκφράζει θερμά συλλυπητήρια στους οικείους.