Νίκη για τον Τηλυκράτη – Έχασε ο Οδυσσέας | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News

Νίκη για τον Τηλυκράτη – Έχασε ο Οδυσσέας

kranoyla_thlykraths_2

Δεν κατάφερε να επιστρέψει από τη Λευκάδα με κάποιο βαθμό η Δόξα Κρανούλας. Η ομάδα του Ανέστη Ζώη ηττήθηκε με 1-0 από τον γηπεδούχο Τηλυκράτη.

Μέτριο ήταν το θέαμα στο Δημοτικό Λευκάδας, με τις δύο ομάδες να μην δημιουργούν τις μεγάλες ευκαιρίες οι οποίες ήταν μετρημένες στα δάχτυλα.

Ένα αυτογκόλ του Παπαβασιλείου στο 29΄ έκρινε την αναμέτρηση. Ο Παλάσκας έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει το σώμα του παίκτη της Κρανούλας και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Σε γενικές γραμμές πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία με βάση την εικόνα των ομάδων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Γιώργος Τζοβάρας από τη Φθιώτιδα. Βοηθοί του οι κ.κ. Κωνσταντίνος Μπούνος (Φωκίδας) και Κωνσταντίνος Μπρεσιακάς (Αιτ/νιας).

Την κίτρινη είδαν οι Παλάσκας, Ηλίας, Σεϊτάι και Αμουτζάκης για τον Τηλυκράτη και οι Καρπούζης, Παπαβασιλείου και Τσαρτσαράς για τη Δόξα Κρανούλας.

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ (Γιώργος Ασπρογέρακας): Αμουτζάκης, Καταγής, Χατζηλιάδης, Παππάς, Παλάσκας, Ηλίας (92′ Ματσάγγος), Τζιμάνης, Κούσης, Σαχινίδης, Σεϊτάι (87′ Παναγιωτόπουλος), Φέτσης (78′ Καλογέρης).

ΔΟΞΑ ΚΡΑΝΟΥΛΑΣ (Ανέστης Ζώης): Σαλαγιάννης, Ηλίας, Τσαρτσαράς, Παπαβασιλείου, Γιαννούσης, Καρπούζης, Γκέκα (77′ Σωτήρης), Τσουμάνης, Μπάγιας (83′ Χουχούμης), Βασιλείου (71′ Νάνος), Κοτζιάς.

linie366

filothei-odisseas130303

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη με 3-2 πέτυχε σήμερα η Φιλοθέη σε βάρος του Οδυσσέα ανατρέποντας το σε βάρος της 0-2 (αυτογκόλ και τα 2) του Α΄ ημιχρόνου. Ρεπό είχε ο Αετός, ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Μετέωρα – Μεσολόγγι 1-2, Αρης – Τρίκαλα 1-0, Κεραυνός – Εθνικός 0-0 και Αναγέννηση Π. – Ολυμπος 3-4.

Φιλοθέη – Οδυσσέας 3-2
Γύρισε απ’ τα τάρταρα σήμερα η Φιλοθέη, η οποία πέτυχε 5 τέρματα, είχε τρία δοκάρια και έχανε στο ημίχρονο με 0-2 αλλά βρήκε το σθένος και το ανέτρεψε, παίρνοντας τελικά το πολύτιμο για τη σωτηρία τρίποντο.

Από την αρχή οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή, είχαν δοκάρι με τον Κοντογιώργο αλλά στο 32΄ σε σέντρα που έγινε από το Νυδρί, ο Μπάκας σπρώχτηκε μέσα στην περιοχή του, και πέφτοντας βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι και την έστειλε στα δίχτυα του Βαρέλη, δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τη Φιλοθέη, στο 42΄ ο Τσιφλίδης πάγωσε το γήπεδο, κάνοντας το 0-2 στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Ξυλογιάννης με κεφαλιά είχε δοκάρι και στη συνέχεια ακολούθησε φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ του Πάππο που έδιωξε δύο φορές την μπάλα πάνω στη γραμμή, ο Μπάκας τελικά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2. Ακολούθησε στο 74΄ η ισοφάριση με σουτ του Ξυλογιάννη και τρία λεπτά πιο μετά ο Τρομπούκης μ’ ένα ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 80΄ τη λύτρωση έδωσε στους γηπεδούχους ο Παπάς με μακρινό σουτ βολέ. Στη συνέχεια και στο 90΄, ο Μπιρμπίλης από τον πάγκο της Φιλοθέης και ο Κονιδιάρης του Οδυσσέα διαπληκτίστηκαν και αντίκρισαν και οι δύο την κόκκινη κάρτα. Στο 95΄τη νίκη για την Φιλοθέη κράτησε ο τερματοφύλακας της Βαρέλης, όταν ο Δημεσπύρας από θέση τετ α τετ σούταρε αλλά ο τερματοφύλακας της Φιλοθέης έπεσε σωστά και γλύτωσε τους γηπεδούχους. Τέλος τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και συνεπώς κόκκινη αντίκρισε ο Τσιφλίδης στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Έπαιξαν για τη Φιλοθέη: Βαρέλης, Τρομπούκης, Ζυγούρης, Μπάκας, Τσιφλίδης, Ξυλογιάννης, Γιαννούλης Θ, Θέμελης, Καραγιάννης (46΄ Γιαννούλης Δ.), Παππάς, Κοντογεώργος (46΄ Νάσιος).