Φωτορεπορτάζ από τη χθεσινή ογκώδη διαδήλωση του Κυπριακού λαού
Φωτορεπορτάζ από τη χθεσινή ογκώδη διαδήλωση του Κυπριακού λαού έξω από την Κυπριακή βουλή ενάντια στο «κούρεμα» των τραπεζικών καταθέσεων. Οι φωτογραφίες μας στάλθηκαν από τον αναγνώστη μας Παναγιώτη Παναγιώτου.
Να υπενθυμίσουμε ότι «ΟΧΙ» στο νομοσχέδιο ψήφισαν οι βουλευτές του ΑΚΕΛ, της ΕΔΕΚ, του ΔΗΚΟ, του ΕΥΡΩΚΟ, των Οικολόγων και ο ανεξάρτητος Ζαχαρίας Κουλίας, ενώ οι βουλευτές του ΔΗΣΥ απείχαν. Έτσι με 36 ψήφους κατά και καμία υπέρ η Βουλή των Αντιπροσώπων της Κυπριακής Δημοκρατίας, που βρισκόταν καθ΄ όλη τη διάρκεια σε κλοιό χιλιάδων διαδηλωτών, απέρριψε το νομοσχέδιο για το κούρεμα των καταθέσεων. Από την ψηφοφορία απείχαν 19 βουλευτές, ενώ απουσίαζε ένας.
[Gallery not found]