Σενιαρίζεται ενόψει της νέας τουριστικής σεζόν ο οικισμός της Νικιάνας
Ξεκινά δειλά-δειλά, όπου να ΄ναι, η φετινή τουριστική σεζόν -οι πρώτες πτήσεις τσάρτερ έχουν αρχίσει να καταφτάνουν ήδη σε κάποιους τουριστικούς προσδιορισμούς-, που τόσο αναμένεται για να δώσει μια οικονομική ανάσα στον τόπο μας, εν μέσω ουκ ολίγων ομολογουμένως προβλημάτων.
![]() |
![]() |
Η Νικιάνα Λευκάδας, ένα από τα μεγαλύτερα τουριστικά θέρετρα του νησιού μας, αρχίζει κι αυτή, με πρωτοβουλία για μια ακόμη φορά του Συλλόγου Επαγγελματιών και Προστασίας Περιβάλλοντος, να ετοιμάζεται, από νωρίς φέτος, να υποδεχτεί τους πρώτους ξένους και ντόπιους παραθεριστές.
Μετά τις πρόσφατες αξιόλογες δραστηριότητες του Συλλόγου, για τις οποίες έχουμε αναφερθεί στο παρελθόν, κουρεύτηκαν αυτή τη φορά οι φοίνικες στην πιο πολυσύχναστη παραλία του οικισμού, στο Λιμνί, γεμίστηκαν με κουμαρόχωμα από το Δάσος των Σκάρων τα παρτέρια και φυτεύτηκαν διάφορα καλλωπιστικά φυτά, ενώ έχει αρχίσει και ο καθαρισμός των πεζοδρομίων κατά μήκος του κεντρικού δρόμου που διασχίζει τον οικισμό.
Αξίζει ακόμη να αναφερθεί ο σημαιοστολισμός των κολόνων φωτισμού ενόψει της Εθνικής επετείου της 25ης Μαρτίου, με πρωτοβουλία πάλι του εν λόγω συλλόγου.
[Gallery not found]