Άγριες ορχιδέες που φύονται την εποχή αυτή στην Λευκάδα
Της Dentista
Ορχιδέα η τετράστικτη: Φυτρώνει ακόμα και στα πιο άγονα εδάφη, ανάμεσα στις πέτρες. Με την λεπτεπίλεπτη κορμοστασιά της και το λαμπερό της χρώμα, κατέχει δίκαια μια ξεχωριστή θέση ανάμεσα στις ορχιδέες που ανθίζουν αυτή την εποχή!
Άκερας το ανθρωποφόρο: Μια ντελικάτη και όμορφη ορχιδέα, που πήρε το όνομά της, επειδή τα λουλουδάκια της μοιάζουν με ανθρωπάκια. Προτιμά ημισκιερές θέσεις συνήθως και αυτός είναι (μαζί με το πρασινωπό χρώμα των λουλουδιών της) ο λόγος που γίνεται αντιληπτή μόνο από τους παρατηρητικούς.
Serapia lingua: Η Σεράπια η γλωσσόμορφη είναι η πιο συχνή σεράπια στην Λευκάδα. Η διακριτική της παρουσία διαρκεί απο Απρίλιο έως μέσα Μαΐου.
![]() |
![]() |