Καθ΄ οδόν για τους Σκάρους…
Ούτε κρύο, ούτε πολύ ζέστη, οι μέρες αυτές προσφέρονται ιδανικά για περιπάτους στη φύση. Και η Άνοιξη βιάζεται φέτος, ίσως γιατί ο Χειμώνας ήταν μακρύς. Έτσι, εκεί που μέχρι λίγο καιρό η φύση ήταν κάπως μονότονη, ξύπνησε ξαφνικά από το λήθαργο, βάλθηκε με μιας να φορέσει όλα τα στολίδια της. Δεν ξέρεις που να πρωτοκοιτάξεις…
![]() |
![]() |
Με αυτές τις προϋποθέσεις βρεθήκαμε πάλι, το Σάββατο που μας πέρασε, καθ΄ οδόν για τους Σκάρους, όχι με προγραμματισμένο δρομολόγιο αυτή τη φορά, αλλά μέσα από δύσβατα και λογκωμένα μονοπάτια, που μια τα βρίσκεις και μια τα χάνεις. Με κύριο σκοπό την αναζήτηση νέων, για μας, ειδών άγριων ορχιδέων. Αυτή τη φορά σταθήκαμε πιο τυχεροί, αφού πέρα από τα γνωστά από άλλες φορές είδη ανακαλύψαμε δυο νέα.
![]() |
![]() |
Γι΄ αυτά όμως σε άλλη ανάρτηση, μετά την ταυτοποίησή τους, καθόσον πιστεύουμε ότι αξίζει τον κόπο. Σε κάθε περίπτωση το Δάσος των Σκάρων ξαφνιάζει με την βιοποικιλότητά του, όχι μόνο ως προς τα ορχιδεοειδή, και αποτελεί ίσως τον πιο σημαντικό βιότοπο του νησιού μας. Χρήζει ως εκ τούτου άμεσης προστασίας.
![]() |
![]() |
Οι πιο κάτω φωτογραφίες -65 τον αριθμό σε τρεις γκαλερί- είναι όλες από τον Σαββατιάτικο (20 Απρίλη) περίπατο…
[Gallery not found]