Σε κινητοποιήσεις για τη σίτιση οι σπουδαστές του ΤΕΙ Λευκάδας
Με απόφαση της ΓΣ του Φοιτητικού Συλλόγου Λευκάδας οι φοιτητές του ΤΕΙ βρίσκονται σε κινητοποιήσεις απαιτώντας δωρεάν σίτιση για όλους τους σπουδαστές όπως και καλύτερη ποιότητα και ποσότητα φαγητού, στη Λέσχη του ΤΕΙ, που λειτουργεί στην ταβέρνα «Ρομάντικα» στην πόλη της Λευκάδας.
Όπως επισημαίνεται σε σχετική ανακοίνωση του ΜΑΣ (Μέτωπο Αγώνα Σπουδαστών) Λευκάδας «από τις αρχές της χρονιάς και με την εφαρμογή πλευρών του αντιδραστικού Νόμου – Πλαίσιου στο ΤΕΙ Λευκάδας ισχύει το καθεστώς των καρτών σίτισης, συγκεκριμένα τρώνε δωρεάν -τους έχει δοθεί δηλαδή κάρτα σίτισης- περίπου 150 άτομα από τους πάνω από 500 σπουδαστές, ενώ το κονδύλι που παίρνει ο ιδιώτης της λέσχης είναι για 380 μερίδες».
Στη συνέχεια αναφέρει η ανακοίνωση ότι από την πρώτη μέρα των κινητοποιήσεων ξεκίνησαν και οι απειλές με τον υπεύθυνο της Λέσχης να απειλεί τους σπουδαστές ότι θα σταματήσει να φέρνει φαγητό αν συνεχιστεί η κινητοποίηση.
ΤΟ ΜΑΣ απαιτεί: Δωρεάν σίτιση για όλους τους σπουδαστές με επαρκή χρηματοδότηση από τον κρατικό προϋπολογισμό που θα καλύπτει τις ανάγκες – Εστιατόρια και κυλικεία στην αποκλειστική ευθύνη του κράτους – Έξω οι ιδιώτες από τη σίτιση.