Συμμετοχή για πρώτη φορά στο Φεστιβάλ Φολκλόρ του Συλλόγου Νικιάνας «οι Σκάροι»
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νικιάνας «οι Σκάροι» θα συμμετάσχει φέτος, για πρώτη φορά στην ιστορία του, στις εκδηλώσεις του 51ου Διεθνούς Φεστιβάλ Φολκλόρ Λευκάδας. Τα μέλη του Χορευτικού Τμήματος του συλλόγου έχουν καταβάλλει τους τελευταίους μήνες κοπιαστικές προσπάθειες για την όσο το δυνατόν αρτιότερη εκπροσώπηση του Συλλόγου, της Νικιάνας κατ΄ επέκταση, στις φεστιβαλικές εκδηλώσεις.
Το Χορευτικό Τμήμα του Συλλόγου θα εμφανιστεί
![]() στο Ανοιχτό Θέατρο Λευκάδας |
όπου θα παρουσιάσει παραδοσιακούς χορούς από την Ορεινή Σερρών. Επίσης την Κυριακή 25 Αυγούστου, στην Τελετή Λήξης, όπου θα γίνει διαδοχική ολιγόλεπτη εμφάνιση όλων των συγκροτημάτων, το χορευτικό του Συλλόγου θα παρουσιάσει παραδοσιακό δρώμενο του Πηλίου.
Η αυλαία του 51ου Διεθνούς Φεστιβάλ Φολκλόρ Λευκάδας ανοίγει την Κυριακή 18 Αυγούστου 2013:
- Στις 11.00 θα γίνει η υποδοχή των Αποστολών των Φολκλορικών Συγκροτημάτων στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Λευκάδας και η επίσημη ανακοίνωση του προγράμματος
- Στις 18.30 θα ακολουθήσει η Μεγάλη Χορευτική παρέλαση κατά μήκος της Κεντρικής Αγοράς
- Στις 21.00 θα γίνει η Τελετή Έναρξης στο Ανοιχτό Θέατρο Λευκάδας με αντιπροσωπευτική πεντάλεπτη εμφάνιση όλων των συγκροτημάτων. Παρουσιαστής θα είναι για μια ακόμη φορά ο Αλέξης Κωστάλας.