Θα συζητηθεί στο προσεχές Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Λευκάδας το θέμα "Προστασία-Αξιοποίηση-Ανάδειξη της περιοχής των Σκάρων"
Την εÏÏÏμενη ΤεÏάÏÏη 5 ÎοεμβÏÎ¯Î¿Ï ÏÏÎ¹Ï 07.00 μ.μ. θα ÏÏ Î½ÎµÎ´ÏιάÏει Ïο ÎημοÏÎ¹ÎºÏ Î£Ï Î¼Î²Î¿Ïλιο ÏÎ¿Ï ÎÎ®Î¼Î¿Ï ÎÎµÏ ÎºÎ¬Î´Î±Ï ÏÏην Î±Î¯Î¸Î¿Ï Ïα ÏÎ¿Ï ÎημαÏÏÎµÎ¯Î¿Ï , ÏÏÎ¿Ï Î¼ÎµÏÎ±Î¾Ï ÏÏν ÏÏÎ¿Ï ÏÏ Î¶Î®ÏηÏη θεμάÏÏν ÏÎ·Ï Î·Î¼ÎµÏήÏÎ¹Î±Ï Î´Î¹Î¬ÏÎ±Î¾Î·Ï Î¸Î± είναι, με ÏÏÏÏÎ¿Î²Î¿Ï Î»Î¯Î± ÏÎ·Ï ÎημοÏÎ¹ÎºÎ®Ï ÎίνηÏÎ·Ï «Îλοι για Ïη ÎÎµÏ ÎºÎ¬Î´Î±», και Ïο θÎμα «Î ÏοÏÏαÏία – ÎξιοÏοίηÏη – Îνάδειξη ÏÎ·Ï ÏεÏιοÏÎ®Ï ÏÏν ΣκάÏÏν».
ΣÏη ÏÏ Î¶Î®ÏηÏη ÏÎ¿Ï ÎημοÏÎ¹ÎºÎ¿Ï Î£Ï Î¼Î²Î¿Ï Î»Î¯Î¿Ï ÎºÏίνεÏαι αÏαÏαίÏηÏη η ÏαÏÎ¿Ï Ïία ÏÏο Ïο Î´Ï Î½Î±ÏÏν ÏεÏιÏÏοÏÎÏÏν ÏÏ Î½Î´Î·Î¼Î¿ÏÏν μαÏ, ιδιαίÏεÏα δε ÏÏ Î³ÏÏÏιανÏν μαÏ, ÏÎ¿Ï ÎÏÎ¿Ï Î½ δείξει εÏανειλημÎνα Ïην ÎµÏ Î±Î¹ÏθηÏοÏοίηÏή ÏÎ¿Ï Ï ÏÏο θÎμα Î±Ï ÏÏ, ÏÏ Î¼Î¿ÏλÏÏ ÏίεÏÎ·Ï ÏÏÎ¿Ï Ïο ÎημοÏÎ¹ÎºÏ Î£Ï Î¼Î²Î¿Ïλιο ÏÏÏε να ÏαÏθεί η καλÏÏεÏη Î´Ï Î½Î±Ïή αÏÏÏαÏη, λαμβανομÎÎ½Î¿Ï Î¼Î¬Î»Î¹ÏÏα Ï ÏÏÏη ÏÎ¿Ï Î³ÎµÎ³Î¿Î½ÏÏÎ¿Ï ÏÏι δεν ÏαίνεÏαι να Ï ÏάÏÏει η ÏολιÏική βοÏληÏη αÏÏ Ïη ÎημοÏική ÎÏÏή για Ïη ÏÏÏηÏία ÏÎ¿Ï Î´Î¬ÏÎ¿Ï Ï.
Îίναι γνÏÏÏά λίγο ÏÎ¿Î»Ï Ïε ÏÎ»Î¿Ï Ï Î¼Î±Ï, ιδιαίÏεÏα ÏÏÎ¿Ï Ï ÎºÎ±ÏÎ¿Î¯ÎºÎ¿Ï Ï ÏÎ¿Ï ÎημοÏÎ¹ÎºÎ¿Ï ÎιαμεÏίÏμαÏÎ¿Ï ÎλεξάνδÏÎ¿Ï , Ïα ÏÏοβλήμαÏα ÏÎ¿Ï Î±Î½ÏιμεÏÏÏίζει ÎµÎ´Ï ÎºÎ±Î¹ καιÏÏ Ïο ÏανÎμοÏÏο δÏÏ Î¿Î´Î¬ÏÎ¿Ï ÏÏν ΣκάÏÏν, Îνα αÏÏ Ïα ÏÎµÎ»ÎµÏ Ïαία εναÏομείνανÏα ÏÏο ÎÏνιο, αÏÏ Ïην ανεξÎλεγκÏη και αÏοίμενη κÏηνοÏÏοÏία κÏÏια αλλά και λÏÎ³Ï Î´Î¹Î¬Î²ÏÏÏÎ·Ï ÏÎ¿Ï ÎµÎ´Î¬ÏÎ¿Ï Ï. Το δάÏÎ¿Ï Î±ÏγοÏεθαίνει και ÎÏει ÏÏεδÏν μηδενική αναγÎννηÏη. ÎÏÎ¿Ï Î¼Îµ αναÏεÏθεί κάμÏοÏÎµÏ ÏοÏÎÏ ÏÏο ιÏÏολÏγιο γι” Î±Ï ÏÏ. ΣÏεÏικÎÏ Î±Î½Î±ÏÏήÏÎµÎ¹Ï Ï ÏάÏÏÎ¿Ï Î½ ÏÏην καÏηγοÏία «ÎάÏÎ¿Ï ÏÏν ΣκάÏÏν».