Από ψηλά
Η θέα που προσφέρεται από το βουνό των Σκάρων στη γύρω περιοχή είναι καταπληκτική. Κάποιες φωτογραφίες που παραθέτω -όχι και τόσο πετυχημένες ομολογουμένως λόγω καιρού, φωτογραφικής μηχανής, αλλά και φωτογράφου κύρια- αποτελούν αδιάψευστα τεκμήρια. Αν καμιά φορά βρεθείτε στην περιοχή μη ξεχάσετε να επισκεφθείτε το πανέμοφο δρυοδάσος στη κορυφή του βουνού.
[Άποψη του χωριού Νικιάνα, στους πρόποδες του βουνού, με θέα μέχρι τη Λευκάδα]
[Διακρίνονται κάποια σπίτια του χωριού Νυδρί και κατά σειρά τα νησάκια Μαδουρή, Σκορπιός και Μεγανήσι]
[Ο όρμος του Βλυχού γεμάτος από ιστιοπλοϊκά σκάφη]