Φιλανθρωπικός αγώνας ποδοσφαίρου για καλό σκοπό
Στον Άγιο Πέτρο προς τιμήν του Σπύρου Κατηφόρη (Μοντέλος)
Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 27 Απρίλη 2014 ο φιλανθρωπικός αγώνας ποδοσφαίρου μεταξύ των ομάδων ΑΟ Αγίου Πέτρου και Παλαιμάχων Λευκάδας, προς τιμήν του αείμνηστου Σπύρου Κατηφόρη (Μοντέλος), ιδρυτή, προέδρου και ποδοσφαιριστή της ομάδας του ΑΟ Αγίου Πέτρου το 1985.
![]() |
![]() |
Ο αγώνας διεξήχθη, σε φιλικό και συγκινησιακό συνάμα κλίμα, στο γήπεδο του Αγίου Πέτρου παρουσία πλήθους φιλάθλων, της οικογένειας του εκλιπόντος και του γιου του που ακολούθησε τα χνάρια του πατέρα του και παίζει μπάλα στην τοπική ομάδα.
Η παρουσίαση της εκδήλωσης έγινε από τον πρόεδρο του Αγίου Πέτρου Χαράλαμπο Σκλαβενίτη, τους παλαίμαχους της ομάδας και το Νικόλαο Μαργέλη πρώην μέλος του ΔΣ της ομάδας. Η φωτογραφία του εκλιπόντος Σπύρου Κατηφόρη θα παραμείνει για πάντα στα αποδυτήρια της ομάδας, όπως επίσης και η φανέλα με το νούμερο 10 που φορούσε ο ποδοσφαιριστής. Είναι χαρακτηριστικό ότι η φανέλα με το νούμερο αυτό δεν φορέθηκε από κανέναν άλλο ποδοσφαιριστή από τότε έφυγε από τη ζωή ο Σπύρος Κατηφόρης.
Τα έσοδα του αγώνα θα διατεθούν για την ενίσχυση του Συλλόγου ΑμεΑ Λευκάδας «Η Ελπίδα».
Το φωτορεπορτάζ είναι του Απόστολου Αντύπα, προέδρου της Ένωσης Αγιοπετριτών Αττικής.
[Gallery not found]