Κι όμως αυτή είναι η συντριπτική πλειοψηφία των γιατρών του Νοσοκ. κ. Γρηγορόπουλε!
Τα ονόματα των ιατρών του Γενικού Νοσοκομείου Λευκάδας που υπογράφουν την εδώ απόφαση δόθηκαν σήμερα στη δημοσιότητα από την Τριμελή Επιτροπή των Ιατρών του Γενικού Νοσοκομείου Λευκάδας, μετά το Δελτίο Τύπου του Διοικητή του Νοσοκομείου που ακολούθησε της απόφασης, και με το οποίο ο κ. Ιωάννης Γρηγορόπουλος έκανε λόγο για ανυπόγραφες επιστολές και ότι το κείμενο της απόφασης δεν απηχεί δήθεν τις απόψεις της πλειοψηφίας των ιατρών, επιχειρώντας ταυτόχρονα να «νουθετήσει» στην κατεύθυνση να «μην αναπαράγεται μια κινδυνολογία στα όρια του τραγικού».
Οι αριθμός των ιατρών που έχει υπογράψει μέχρι στιγμής την απόφαση ανέρχεται σε 42, εκ των οποίων οι 39 υπηρετούν σήμερα στο νοσοκομείο, και η συλλογή των υπογραφών συνεχίζεται. Το 80% δηλαδή των ιατρών έχουν υπογράψει ως ώρας το κείμενο.
Δεν νομίζετε κ. Γρηγορόπουλε ότι το ποσοστό αυτό είναι όντως και η συντριπτική πλειοψηφία των ιατρών του Νοσοκομείου Λευκάδας;
Η απάντηση της τριμελούς επιτροπής των ιατρών του Νοσοκομείου Λευκάδας έχει ως εξής:
30/04/2014
Αγαπητέ κύριε, Σε σχέση με Δελτίο Τύπου που εξέδωσε η Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Λευκάδας (ημερομηνία 28/04/2014) και τις αναφορές περί «άγνοιας των ιατρών» του νοσοκομείου περί της απόφασης που δόθηκε στα ΜΜΕ της Λευκάδας, απόφασης που «δεν απηχεί τις απόψεις της πλειοψηφίας των ιατρών» και «ανυπόγραφων επιστολών», για την αποκατάσταση της αλήθειας, σας αποστέλλουμε την λίστα με τα ονόματα των ιατρών του νοσοκομείου οι οποίοι μέχρι στιγμής έχουν υπογράψει την σχετική Απόφαση (διότι καθημερινά και άλλοι συνάδελφοι συνεχίζουν να προσυπογράφουν το κείμενο). Το πρωτότυπο κείμενο με τις υπογραφές βρίσκεται στα χέρια της Τριμελούς Επιτροπής των ιατρών του νοσοκομείου και είναι στη διάθεση του οποιοδήποτε για επιβεβαίωση. Μέχρι στιγμής το κείμενο υπογράφεται από 42 ιατρούς (2 ειδικευόμενοι αποχώρησαν λόγω λήξης της θητείας τους και ένας ακόμα συνάδελφος παραιτήθηκε τις προηγούμενες ημέρες- δηλαδή 39 υπηρετούντων σήμερα, ποσοστό που αντιπροσωπεύει το 80% περίπου των ιατρών του Γ. Ν. Λευκάδας). (*) Τα ονόματα παρατίθενται με τυχαία σειρά
Ταυτόχρονα θα θέλαμε να σχολιάσουμε τα εξής: 1. Οι ειδικευόμενοι και οι αγροτικοί ιατροί του νοσοκομείου μας εργάζονται με ζήλο και αυταπάρνηση σε ιδιαίτερα εντατικούς ρυθμούς και επωμίζονται σημαντικό φορτίο της δουλειάς του νοσοκομείου. Παρόλα αυτά, ένα Νομαρχιακό Νοσοκομείο δεν είναι δυνατόν να οργανωθεί και να λειτουργήσει χωρίς μόνιμο ειδικευμένο προσωπικό. Απο τα ίδια τα στοιχεία της διοίκησης προκύπτει ότι στο νοσοκομείο υπηρετούν σήμερα 26 μόνιμοι ιατροί ενώ οι οργανικές θέσεις είναι 45, δηλαδή παρουσιάζει στελέχωση μόλις 57%!!! Άραγε αυτό απο μόνο του δεν επιβεβαιώνει την καταγγελία του ιατρικού προσωπικού και μάλιστα όταν τους επόμενους μήνες επίκειται η συνταξιοδότηση 3 ακόμα ιατρών; 2. Το θέμα της κάλυψης των υγειονομικών αναγκών της περιοχής μας ασφαλώς δεν προσφέρεται για κινδυνολογία ούτε για μικροκομματική εκμετάλευση. Η ανάδειξη όμως των προβλημάτων της υποστελέχωσης του νοσοκομείου μας αλλά και συνολικά των μονάδων Υγείας της περιοχής μας, λόγω και της αντίστοιχης υποστελέχωσης του Κ.Υ. Βασιλικής αλλά και ιδιαίτερα μετά την ουσιαστική διάλυση των ιατρείων του ΕΟΠΥΥ, δεν είναι θέμα της προεκλογικής περιόδου. Επι μήνες το ιατρικό προσωπικό κρούει τον κώδωνα του κινδύνου και προειδοποιεί για τα ολέθρια αποτελέσματα αυτής της πολιτικής υποστελέχωσης. Επιπλέον οι υπογράφοντες το κείμενο που μέχρι στιγμής αντιπροσωπεύουν το 80% του ιατρικού προσωπικού δεν ανήκουν σε μια πολιτική παράταξη αλλά είναι άνθρωποι με διαφορετικές πολιτικές και ιδεολογικές πεποιθήσεις. 3. Οι προσπάθειες που επικαλείται η σημερινή διοίκηση του νοσοκομείου οτι καταβάλλει για την στελέχωση του νοσοκομείου μένει να φανεί αν θα μετουσιωθούν σε πράξη ή αν θα παραμείνουν σε επίπεδο εξαγγελιών όπως έχει συμβεί μέχρι τώρα αλλά όπως συμβαίνει και σε άλλα νοσοκομεία της χώρας. Η Τριμελής Επιτροπή των Ιατρών του ΓΝ Λευκάδας |
_______________________________
Σχετικά:
Απάντηση του Διοικητή του ΓΝ Λευκάδας στην απόφαση των ιατρών του Νοσοκομείου
Κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου οι ιατροί του Γενικού Νοσοκομείου Λευκάδας