Αναγεννάται εκ της τέφρας της!
Το είδαμε κι αυτό. Σε κάποιο χωριό της Λευκάδας, που κάθε άλλο παρά για τα δεξιά-ακροδεξιά φρονήματά του φημίζεται. Αν κρίνουμε από τα αποτελέσματα των πρόσφατων εκλογών.
Πλατεία 21ης Απριλίου. Να «αναγεννάται εκ της τέφρας της»! «Ξερνώντας» τη μεταγενέστερη υποθέτουμε μετονομασία της, που πρέπει να ήταν Εθνικής Αντίστασης.
Σύμπτωση ή σημάδι των καιρών; Δυο μουστακαλήδες Αντιστράτηγους, που θυμίζουν Μικρασιατικό Μέτωπο, στέλνει με την ψήφο του ως εκπροσώπους του στις Βρυξέλλες ο ελληνικός λαός.
___________________________
Σχετικό:
Το «πουλί», σύμβολο της χούντας των συνταγματαρχών, στα χωριά μας