Αποτελέσματα Α2 Ανδρών – 20η Αγωνιστική | Λευκαδίτικα Νέα - Lefkada News
Published On: Κυ, Μαρ 22nd, 2015

Αποτελέσματα Α2 Ανδρών – 20η Αγωνιστική

Στο “κυνήγι” της δεύτερης θέσης παραμένει η Δόξα μετά τη νίκη της επί του Λαυρίου

δοξα_λευκαδας_μεγαλοΈνα ακόμη βήμα προς την άνοδο έκανε η Καβάλα νικώντας τον Αρκαδικό εκτός έδρας για την 20η αγωνιστική. Ήττα του Λαυρίου στη Λευκάδα από τη Δόξα, που μαζί με το Ψυχικό ελπίζουν ακόμη για τη δεύτερη θέση.

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο ματς, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα (0-8 στο 3′, 3-11 στο 6′), με τους φιλοξενούμενους όμως να μην τους αφήνουν να ξεφύγουν, ισοφαρίζοντας και περνώντας μπροστά στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου. Μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Στην επανάληψη η Λευκάδα, εκμεταλλευόμενοι τα προβλήματα τραυματισμών που έχουν υποστεί τις τελευταίες αγωνιστικές οι παίκτες του Λαυρίου, βρήκε την ευκαιρία, ανέβασε τον ρυθμό της και δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας, με το Λαύριο να μην μπορεί να επιστρέψει και τους Λευκαδίτες να δίνουν στην νίκη… διαστάσεις θριάμβου.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Γιαννακόπουλος, Σακελλαρίου, Παγώνης, Ψωμαδέρης, Μπένος και Μπρόζος αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμών, με τον Χρήστο Σερέλη να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής σε όλο το βάθος του ρόστερ.

Ωστόσο ο Γ.Σ. Λαυρίου ακόμα μπορεί να ελπίζει στο μεγάλο όνειρο της… Α1, αφού κράτησε την διαφορά κάτω από τους 17 πόντους (75-55 το σκορ του πρώτου γύρου) και σε περίπτωση ισοβαθμίας έχει το προβάδισμα από τους Ψυχικό, Δόξα Λευκάδας και Αρκαδικό. (L. Afanas, Πηγή: lavriosport.gr)

Δόξα Λευκάδας-Λαύριο 89-73

Διαιτητές: Παναγιώτου, Τσούνας, Κωνσταντινόπουλος (Πετρόπουλος)

Δεκάλεπτα: 14-18, 32-30, 53-44, 89-73

Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 21, Μάρτζος 7, Αργυρός, Μουρατίδης 3, Κυρίτσης 25, Καραδολάμης 2, Συμεωνίδης 11, Αναγνωστόπουλος 12, Σκλάβος 5, Αποστολίδης 3, Γεωργάκης.

Λαύριο (Σερέλης): Δανάς 3, Μπρόζος 13, Χασάπης, Τσίρος 9, Μουρίκης 6, Σακελλαρίου 3, Κεσκινίδης, Περράκης 11, Γιαννακόπουλος 18, Ψωμαδέρης 8, Μπένος 2.