Γιόρτασε με κάθε μεγαλοπρέπεια και παρουσία πλήθους πιστών το Μοναστήρι της Φανερωμένης
Κορυφώθηκαν την Δευτέρα 1 Ιουνίου 2015, του Αγίου Πνεύματος, με κάθε μεγαλοπρέπεια οι εορταστικές εκδηλώσεις για την πανήγυρη της Παναγίας της Φανερωμένης στο ομώνυμο μοναστήρι.
Παρουσία πλήθους πιστών από πολλά μέρη της Ελλάδας τελέσθηκε το πρωί ο Όρθρος και το Αρχιερατικό Συλλείτουργο. Ακολούθησε στη συνέχεια η λιτάνευση της Εικόνας συνοδεία της Μπάντας της Φιλαρμονικής Λευκάδας.
Στον εορτασμό παρέστησαν οι Μητροπολίτες Γρεβενών κ. Δαυίδ, Ιωαννίνων κ. Μάξιμος, Δρυϊνουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης, κ. Ανδρέας και φυσικά ο Λευκάδας και Ιθάκης κ. Θεόφιλος. Την κυβέρνηση εκπροσώπησε ο υφυπουργός Επικρατείας κ. Τέρενς Κουΐκ, ενώ στον εορτασμό συμμετείχαν ακόμη εκπρόσωποι των πολιτικών, αυτοδιοικητικών, στρατιωτικών και αστυνομικών αρχών.
Οι φωτογραφίες είναι του Νίκου Ζαβιτσάνου.
[Gallery not found] [Gallery not found]