Περιοδεία κλιμακίου του ΚΚΕ σε σχολεία της πόλης της Λευκάδας
Στο 1ο Σχολικό Συγκρότημα Λευκάδας περιόδευσε σήμερα, με την ευκαιρία της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς, κλιμάκιο του ΚΚΕ στο νησί μας με επικεφαλής τη Δήμητρα Σταματέλου, υποψήφια βουλευτής Λευκάδας του ΚΚΕ.
Συζητώντας με εκπαιδευτικούς στο 1ο Γυμνάσιο, το 1ο Λύκειο και το 1ο ΕΠΑΛ Λευκάδας, η Δήμητρα Σταματέλου επισήμανε πως στο τρίτο μνημόνιο περιλαμβάνονται και ζητήματα που αφορούν την εκπαίδευση, όπως η προώθηση του λεγόμενου «νέου σχολείου», ενώ αναφέρθηκε και στις εργασιακές σχέσεις που προωθούν ΕΕ και κυβερνήσεις, και που έχουν ως αποτέλεσμα τους χιλιάδες αναπληρωτές, και μάλιστα πολλών ταχυτήτων, που δουλεύουν κάθε χρόνο στα σχολεία.
Στο πλαίσιο της περιοδείας επισημάνθηκε επίσης η ανάγκη της από κοινού διεκδίκησης εκπαιδευτικών και γονιών για την λύση των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν σήμερα τα σχολεία.