Συνεχίζεται η συλλογή σχολικών ειδών από τον «Φάρο»
Συνεχίζεται με επιτυχία η καμπάνια «Βοήθα το συμμαθητή σου» του Φιλανθρωπικού Συλλόγου «Φάρος» για τη συλλογή σχολικών ειδών με σκοπό τη στήριξη των άπορων μαθητών του νησιού μας, ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς.
Για το σκοπό αυτό μέλη του συλλόγου είχαν στήσει σήμερα το πάγκο τους έξω από την Εθνική τράπεζα στην πόλη της Λευκάδας, ενώ συνεχίζεται παράλληλα η συλλογή σχολικών ειδών σε ειδικά καλάθια που βρίσκονται στα καταστήματα: ΤΟ ΧΑΡΤΙΝΟ, ΤΣΙΡΙΜΠΑΣΗΣ, ΣΕΛΑΣΝΑ, Μ. ΓΡΑΨΑ και JUMBO. «Ένα τετράδιο – ένα μολύβι είναι αρκετό! Μπορείς να χαρίσεις σχολικά είδη καινούργια ή μεταχειρισμένα (σε καλή κατάσταση) – τσάντες, κασετίνες, στυλό, τετράδια, άτλαντες κ.λπ.», επισημαίνει στο πλαίσιο της αξιέπαινης καμπάνιας του ο σύλλογος.
Κάπου εκεί στο μεσημέρι πλημμύρισε ο πάγκος από τα παιδιά των ακαδημιών του Πανλευκάδιου που έφτασαν συντεταγμένα και ντυμένοι με τις ποδοσφαιρικές τους στολές για να καταθέσουν μια αγκαλιά σακούλες με σχολικά είδη που είχαν συλλέξει. Μια ακόμη προσπάθεια του λαοφιλούς αυτού ποδοσφαιρικού σωματείου που το κατατάσσει, μαζί με τόσες άλλες στο παρελθόν, επάξια στις πρώτες θέσεις από άποψη κοινωνικής ευαισθησίας.
Δεν έλειψαν ακόμη οι στάσεις των υποψηφίων βουλευτών των διαφόρων κομμάτων που κάνοντας τις περιοδείες τους στον κεντρικό πεζόδρομο κοντοστάθηκαν για να ανταλλάξουν δυο κουβέντες με τους ιθύνοντες του «Φάρου», επαινώντας την προσπάθειά τους.
[Gallery not found]