Βλάβη στον κεντρικό αγωγό ύδρευσης στη Νικιάνα
Μια ακόμη βλάβη παρουσιάστηκε στον κατά γενική ομολογία απαρχαιωμένο κεντρικό αγωγό ύδρευσης που υδροδοτεί το νησί της Λευκάδας από τις πηγές του Αγίου Γεωργίου.
Η βλάβη σημειώθηκε αυτή τη φορά στη Νικιάνα, στο ύψος του NV beach bar (παλιό συνεταιρισμό).
Συνεργείο του Δήμου, που επιβλέπονταν από τον αρμόδιο για την ύδρευση αντιδήμαρχο κ. Κώστα Σέρβο και τον πρόεδρο της τοπικής κοινότητας κ. Σπύρο Νίκα, συνεχίζει μέχρι αυτή την ώρα τις εργασίες αποκατάστασης της βλάβης, που ξεκίνησαν γύρω στο μεσημέρι.
Η διοχέτευση του νερού αρχικά σε παρακείμενο ακάλυπτο χώρο και κατόπιν στο δίκτυο ομβρίων υδάτων είχε ως αποτέλεσμα τη δημιουργία μιας σκουρόχρωμης κηλίδας στην παρακείμενη παραλία, χωρίς όμως τη δημιουργία ιδιαίτερων προβλημάτων.
[Gallery not found]