Στο Νυδρί περιόδευσαν και μίλησαν οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ
Στο Νυδρί περιόδευσε το απόγευμα της Τετάρτης 16 Σεπτέμβρη κλιμάκιο της Τομεακής Επιτροπής Λευκάδας του ΚΚΕ με επικεφαλής τους υποψήφιους βουλευτές Δήμητρα Σταματέλου, Αλέξανδρο Βεροιώτη και Θωμά Καββαδά.
Συνομιλήσουν με κατοίκους καθώς και μικρούς επαγγελματίες και εμπόρους που δραστηριοποιούνται στο εμπορικό κέντρο κατά μήκος του επαρχιακού δρόμου, καλώντας τους να ενισχύσουν το ΚΚΕ στη Βουλή, ώστε την επόμενη ημέρα να υπάρχει δυνατή λαϊκή αντιπολίτευση.
Το βράδυ μίλησαν σε ανοιχτή συγκέντρωση στο κεντρικό δρόμο του οικισμού.
Στο χαιρετισμό του ο Αλέξανδρος Βεροιώτης επισήμανε ότι τα λίγα 24ωρα που απομένουν μέχρι να ανοίξουν οι κάλπες δεν πρέπει να χαθεί ούτε μια ώρα, ώστε να φτάσει το ψηφοδέλτιο του ΚΚΕ σε κάθε λαϊκό σπίτι, γιατί την επόμενη μέρα των εκλογών χρειάζεται να είναι το ΚΚΕ ισχυρό παντού.
Η Δήμητρα Σταματέλου τόνισε μεταξύ άλλων: «Υπάρχει στρατηγική ταύτιση όλων των κομμάτων. Είναι η μόνη περίοδο που δεν ακούμε υποσχέσεις, δεν ακούμε θα… θα… Γιατί το πρόγραμμα είναι το μνημόνιο που ψήφισαν. Αυτό θα είναι το πρόγραμμα της επόμενης κυβέρνησης. Τσακώνονται για το ποιος θα το εφαρμόσει καλύτερα. Τη Δευτέρα κυβέρνηση θα υπάρχει. Να μην εκπλαγείτε αν αυτή θα είναι κυβέρνηση ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ, παρ΄ όλες τις κοκορομαχίες που δίνουν. Ή κυβέρνηση με κορμό το ένα από τα δύο αυτά κόμματα. Οι πρόθυμοι είναι πολλοί. Υπάρχει το κατασκεύασμα που λέγεται Ποτάμι, το ΠΑΣΟΚ, το ακροδέξιο μόρφωμα των ΑΝΕΛ που έβαζε και μέχρι τώρα πλάτη. Ή ακόμη και κάποιοι απίθανοι τύποι, που μέχρι πριν λίγο τους ξεφτίλιζαν οι σατιρικές εκπομπές των καναλιών και σήμερα τους προβάλλουν σαν «κεντρώους», προωθώντας την πολιτική μπουρδολογία. Ποιος θα είναι αυτός που θα αντιπαρατεθεί σε όλα αυτά που οδηγούν στην εξαθλίωση του λαού; Ποιος θα πει όχι, ποιος θα οργανώσει το λαό; Οι φασίστες θα το κάνουν; Μόνο το ΚΚΕ μπορεί να το κάνει. Γι΄ αυτό σας καλούμε να του δώσετε δύναμη. Για να δυναμώσει, η λαϊκή αντιπολίτευση, μέσα και έξω από τη Βουλή. Κι αυτό μπορεί να γίνει μόνο με τη μαζική ψήφιση του ΚΚΕ».
[Gallery not found]