Ξεκινά τη Δευτέρα 28/9 η κατασκευή του αγωγού αποχέτευσης στην παραλία του Νυδριού
Προς τους κατοίκους του Νυδριού απευθύνεται η παρακάτω ανακοίνωση του Δήμου Λευκάδας, μέσω του αντιδημάρχου κ. Γιώργου Φίλιππα, με την οποία γνωστοποιείται η έναρξη από Δευτέρα 28 Σεπτέμβρη 2015 των εργασιών για την κατασκευή του αγωγού αποχέτευσης στο παραλιακό μέτωπο του οικισμού:
Η ανακοίνωση έχει ως εξής:
«Για την αποχέτευση της ΔΕ Ελλομένου και τον παραλιακό αγωγό Νυδριού
Όπως γνωρίζετε, για την ολοκλήρωση του έργου «ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΠΑΡΑΛΙΑΚΩΝ ΟΙΚΙΣΜΩΝ ΔΗΜΟΥ ΕΛΛΟΜΕΝΟΥ», εκκρεμεί η κατασκευή του αγωγού στο παραλιακό μέτωπο του Νυδριού.
Το έργο πρέπει να έχει ολοκληρωθεί (κατασκευή και αποπληρωμή) μέχρι τέλους του 2015.
Λόγω της θερινής περιόδου η κατασκευή ανεστάλη ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα στην λειτουργία των επιχειρήσεων.
Προκειμένου να προλάβουμε τις προθεσμίες και να μην διακινδυνεύσουμε την απένταξη του έργου, με ανυπολόγιστες συνέπειες για την περιοχή, θα ξεκινήσουν οι εργασίες την Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2015.
Η κατασκευή προγραμματίζεται να ολοκληρώνεται τμηματικά ημερησίως με σκοπό την όσο το δυνατόν μικρότερη όχληση στις εκεί δραστηριότητες.
Ζητάμε την κατανόηση και την βοήθεια σας».
Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ
ΦΙΛΙΠΠΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ