Τον καλλιτέχνη χαράκτη Γιάννη Π. Γουρζή τίμησε η Εταιρεία Λευκαδικών Μελετών
Του Κώστα Πατρίκιου
Τον χαράκτη και Αναπληρωτή Καθηγητή, Διευθυντή του Τομέα Χαρακτικής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών (ΑΣΚΤ), Γιάννη Π. Γουρζή τίμησε την Δευτέρα 7 Δεκεμβρίου 2015 η Εταιρεία Λευκαδικών Μελετών.
![]() |
![]() |
Την εκδήλωση που έλαβε χώρα στο Πνευματικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων παρουσίασε ο Πρόεδρος της Εταιρείας Αθανάσιος Δ. Μελάς, ενώ για τον τιμώμενο μίλησαν η Ιστορικός Τέχνης Ειρήνη Οράτη και ο επίσης Ιστορικός Τέχνης και Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών Δημήτρης Παυλόπουλος.
Ο ίδιος ο καλλιτέχνης επικεντρώθηκε στην παρέμβασή του σε μια «αναφορά στην πατρίδα». Χρέη συντονιστή άσκησε ο Γενικός Γραμματέας της Εταιρείας Λευκαδικών Μελετών Αντώνης Ν. Σολδάτος.
Ένα εκτεταμένο βιογραφικό του καλλιτέχνη χαράκτη μπορείτε να διαβάσετε εδώ.
[Gallery not found]