Πρωτοχρονιάτικο τραπέζι στη Νικιάνα Λευκάδας
Μια πρόχειρη «δημοσκόπηση» κάναμε σήμερα, πρώτη του καινούργιου χρόνου. Έτσι στα γρήγορα, στο καφενείο το πρωί…
![]() |
![]() |
Το ερώτημα ήταν «τι έχεις σήμερα για φαΐ».
Το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρα αντιπροσωπευτικό για το νησί της Λευκάδας και αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με το μικρό δείγμα αλλά και με το γεγονός ότι επικεντρώνεται σε μια μόνο περιοχή που ενδεχόμενα να τηρεί ακόμη τις δικές της παραδοσιακές διατροφικές συνήθειες.
Στις προτιμήσεις λοιπόν των Νικιανιωτών ήταν και σήμερα η σούπα: σούπα αυγολέμονο με χωριάτικη κότα ή γαλοπούλα και κόκκινη σούπα τράγος. Στη δεύτερη θέση τα διάφορα ψητά του φούρνου, αρνάκι κυρίως και χοιρινό και μόλις στην τελευταία θέση βρέθηκε ο κόκορας μακαρονάδα που ήταν και η δική μας επιλογή.