Μια από τις «Βαπτίσεις» του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου
Μια από τις «Βαπτίσεις» του Δομήνικου Θεοτοκόπουλου, του Κρητικού ζωγράφου, γλύπτη και αρχιτέκτονα της Ισπανικής Αναγέννησης, που είναι περισσότερο γνωστός με τo ισπανικό προσωνύμιο El Greco.
Η Βάπτιση του Χριστού (1608-1614), λάδι σε μουσαμά. Βρίσκεται στο Hospital Tavera του Τολέδο.
Γράφει ο Παναγιώτης Αντ. Ανδριόπουλος στην : «Είναι γνωστό ότι το σχήμα που προτιμούσε ο ζωγράφος για τις μεγάλες θρησκευτικές συνθέσεις ήταν το παραλληλόγραμμο στο οποίο το ύψος ήταν υπερδιπλάσιο της βάσης. Αυτή η αναλογία αναδεικνύει την καθετότητα των μορφών και διαρρυθμίζει τη σκηνή σε δύο επάλληλα επίπεδα. Στο κατώτερο τμήμα οι μορφές είναι πιο σωματώδεις, ενώ στο ανώτερο ο χώρος προορίζεται για τις θεϊκές αποκαλύψεις και τους χορούς των αγγέλων.
Αυτή η ιεράρχηση φαίνεται καθαρά στο έργο του «Η Βάπτιση του Χριστού». Η στενόμακρη φόρμα που συναντάται σε πολλούς πίνακές του με θρησκευτικό περιεχόμενο είναι χαρακτηριστική. Μ’ αυτόν τον τρόπο υπερβαίνει τη φυσική πραγματικότητα και δημιουργεί μια ψευδαίσθηση μορφών που αιωρούνται.»
(Φωτό: www.zeno.org, sander-gaiser.de)