Μπλόκο από τους αγρότες στην Εθνική Οδό Αγρινίου – Αντιρρίου στις 21 Γενάρη
Κάλεσμα στους αγρότες να βγάλουν τα αγροτικά τους μηχανήματα στην Εθνική Οδό Αγρινίου – Αντιρρίου, πλησίον της Ερμίτσας, την Πέμπτη 21 Γενάρη στις 12 το μεσημέρι απευθύνουν Αγροτικοί Σύλλογοι και η Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Αιτωλοακαρνανίας.
Σε συντονισμό με την Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή των Μπλόκων καλούν τους μικρομεσαίους αγρότες και κτηνοτρόφους σε μαζικό – μαχητικό ξεσηκωμό μπροστά σε παλιά και νέα αντιλαϊκά μέτρα της κυβέρνησης, σε ξεσηκωμό για την επιβίωσή τους.
Σε ανακοίνωσή τους επισημαίνουν: «Δίνουμε αγωνιστικό ραντεβού με τους εργαζόμενους, τους αυτοαπασχολούμενους, τους ανέργους, τις οικογένειές μας στην απεργία στις 4 του Φλεβάρη και ενόψει της κατάθεσης του Ασφαλιστικού από την κυβέρνηση. Δυναμώνουμε τη λαϊκή μας συμμαχία. Κοινή η επίθεση ΕΕ – κυβέρνησης, κοινός και ο αγώνας μας.
Με τα μπλόκα, τις αγωνιστικές Ομοσπονδίες, τους Αγροτικούς Συλλόγους, στους γνώριμους δρόμους του αγώνα θα απαντήσουμε. Όλοι στα μπλόκα της αγροτιάς. Αντίσταση. Αντεπίθεση, προοπτική».