Άλλοι πάνε Μπάνσκο, Βασιλίτσα, Αράχωβα … και άλλοι…
Από το fb του Μπάμπη Λάζαρη, ο οποίος σχολιάζει: «Άλλοι πάνε Μπάνσκο, Βασιλίτσα, Αράχωβα …. και άλλοι ….
(Οι φωτογραφίες από το Lifo)
Κι αυτό συμβαίνει για όσους κατορθώσουν να περάσουν τα παγωμένα νερά του Αιγαίου, αφού όπως διαβάζουμε μόλις σήμερα δυο ακόμη πρόσφυγες, εκ των οποίων ένα παιδί περίπου πέντε ετών πέθαναν από υποθερμία:
Άλλοι δύο άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους βόρεια της Λέσβου, εκ των οποίων ένα παιδί περίπου πέντε ετών, όταν η βάρκα στην οποία επέβαινε βυθίστηκε.
Σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής στοιχεία, το παιδί υπέκυψε από υποθερμία παρά τις προσπάθειες των διασωστών, στη μονάδα αυξημένης φροντίδας της Σκάλας Συκαμνιάς, όπου μεταφέρθηκε.
Από το συγκεκριμένο ναυάγιο διασώθηκαν 46 άτομα, ενώ άγνωστο παραμένει έως τώρα εάν υπάρχουν αγνοούμενοι. Ακόμη, μία γυναίκα πέθανε κατά τη διάρκεια του ταξιδιού από τις τουρκικές ακτές, επίσης από υποθερμία.
Στη Λέσβο και ιδιαίτερα στη βόρεια πλευρά επικρατεί παγετός, παρ” όλα αυτά οι δουλέμποροι δεν σταματούν τη μεταφορά των προσφύγων.
Την Τετάρτη, με το πρώτο φως της ημέρας και έως τις 12.00, σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, είχαν αποβιβαστεί στις ακτές του νησιού περισσότεροι από 1.000 μετανάστες και πρόσφυγες, ανάμεσά τους και εκατοντάδες μικρά παιδιά.
(902.gr)