Ένα παλιό και επιβλητικό αγροτόσπιτο κάπου στη Λευκάδα (ανανεωμένο)
Κάπου στη Λευκάδα…
Καθαρίστηκε το λιοστάσι και φάνηκε σε όλη του τη μεγαλοπρέπεια το επιβλητικό αγροτόσπιτο.
Πρόκειται για ένα σύμπλεγμα με τέσσερα διαφορετικά κτίσματα στα ριζά ενός μεγάλου βράχου με θέα προς τη θάλασσα. Το μεγαλύτερο κτίσμα που διατηρείται ακόμη καλά δείχνει να είναι θολωτό στο εσωτερικό του και χρησίμευε τελευταία ως μαντρί.
Κοίτα να δεις φίλε μου τι κρύβουν καμιά φορά οι λόγγοι!
Δεν μπορέσαμε δυστυχώς να μάθουμε περισσότερα.
Μάθαμε, λοιπόν, γι΄ αυτό και η διαγραφή. Όπως μας πληροφορεί ο αναγνώστης μας Γ.Θ. πρόκειται για το σπίτι του Μαχαιρά (άγνωστο πότε ακριβώς χτίσθηκε, αλλά η οικογένεια αυτή θα πρέπει να ήρθε στις αρχές του 19ου αιώνα στο νησί μας). Το σπίτι είναι επίσης συνδεδεμένο με την πρόσφατη ιστορία του τόπου μας, αφού στο σπίτι αυτό κρυβόταν και συνελήφθη το 1947 ο κομμουνιστής και αγωνιστής της Εθνικής Αντίστασης Γιάννης Παπαδάτος.
Το σπίτι του Μαχαιρά σε παλιότερη φωτογραφία (Από το λεύκωμα του Πανταζή Παπαδάτου)
Ο Παπαδάτος Γιάννης του Αργύρη γεννήθηκε το 1904 στο Μανάσι. Ήταν οργανωμένος στο ΕΑΜ και εντάχτηκε στη συνέχεια στο 2/39 Σύνταγμα του ΕΛΑΣ. Πολέμησε σε πολλές μάχες στο Ξηρόμερο, στην Κεφαλονιά και τη Λευκάδα. Τον μεταβαρκιζιανό κράτος τον κυνήγησε για τη δράση του αυτή και αναγκάστηκε να βγει στην παρανομία. Πιάστηκε το 1947 στην τοποθεσία «Μαχαιρά» στην περιοχή Καρυωτών. Καταδικάστηκε τέσσερις φορές σε θάνατο από το Κακουργοδικείο Αγρινίου. Εκτελέστηκε στις 5 Ιούνη το 1949 στο Αργοστόλι. Η φωτογραφία, που είναι από πίνακα γιατί δεν είχε βρεθεί φωτογραφία, δημοσιεύτηκε στο λεύκωμα του Πανταζή Ν. Παπαδάτου «Ήρωες και Μάρτυρες της Λευκάδας» (Εκδόσεις Σύγχρονη Εποχή, Αθήνα 1982). Τα βιογραφικά στοιχεία είναι επίσης από το λεύκωμα αυτό καθώς και από αδημοσίευτο χειρόγραφο του Γιώργου Λογοθέτη (Λευκάδα 1988).