Ανακοίνωση του Εμπορικού Συλλόγου Λευκάδας
Ανακοίνωση -με ημερομηνία 8/2/2010- εξέδωσε ο Εμπορικός Σύλλογος Λευκάδας όπου μεταξύ άλλων:
- Δηλώνει ότι στηρίζει τον αγώνα των αγροτών
- Δηλώνει τη συμπαράστασή του στις απεργιακές κινητοποιήσεις που εξήγγειλαν οι δημόσιοι υπάλληλοι (ΑΔΕΔΥ) για σήμερα 10 Φλεβάρη και… οι εργάτες (ΓΣΕΕ) -όπως λέει η ανακοίνωση- για τις 24-02-10.
Τώρα τι να πούμε! Σε σχέση με το πρώτο… κάλλιο αργά παρά ποτέ που λέει και η παροιμία. Σε σχέση με το δεύτερο, για να μην αναφέρεται στην ανακοίνωση, θα τους διέφυγε μάλλον το γεγονός, ότι το Πανεργατικό Αγωνιστικό Μέτωπο (ΠΑΜΕ) έχει εξαγγείλει εδώ και καιρό για σήμερα 10 Φλεβάρη 2010, 24ωρη απεργία με τη συμμετοχή δεκαπέντε Εργατικών Κέντρων -μεταξύ αυτών και του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας-Βόνιτσας- δώδεκα Ομοσπονδιών και εκατοντάδων σωματείων, συλλόγων συνδικάτων. Με απεργιακές συγκεντρώσεις σε 67 συνολικά πόλεις σε όλη την Ελλάδα.
Παραθέτουμε την ανακοίνωση του Εμπορικού Συλλόγου:
ΕΜΠΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
|
Μαζί με το δικό μας, το εισόδημα των καταναλωτών μας εξανεμίστηκε από την ανεργία και την υποαπασχόληση, το πάγωμα και την περικοπή μισθών και συντάξεων, τη διάλυση της αγροτικής παραγωγής, τα πολυκαταστήματα, τους έμμεσους φόρους και τα δάνεια. Την ώρα που οι μεγάλες επιχειρήσεις αυξάνουν την κερδοφορία τους εμάς:
Εμείς όμως δεν αντέχουμε:
Επειδή δεν συμμεριζόμαστε την αντίληψη ότι κάποιες κοινωνικές ομάδες εμποδίζουν κάποιες άλλες, αλλά πιστεύουμε ότι προβλήματα ίδια με μας αντιμετωπίζουν και οι άλλες κοινωνικές ομάδες ενώνουμε τη φωνή μας μαζί τους και: Στηρίζουμε τον αγώνα των αγροτών. Δηλώνουμε την συμπαράστασή μας στις απεργιακές κινητοποιήσεις που εξήγγειλαν οι δημόσιοι υπάλληλοι (ΑΔΕΔΥ) για την 10-02-2010 και οι εργάτες (ΓΣΕΕ) την 24-02-10. Ενώνουμε την φωνή μας μαζί με τους εργαζόμενους και τα άλλα στρώματα που πλήττονται από την ίδια πολιτική, με αυτούς που ψωνίζουν από τα μαγαζιά μας. Το Δ.Σ. |