Συνεχίζεται το μπλόκο των αγροτών στον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας
Συνεχίστηκε για δεύτερη μέρα σήμερα το μπλόκο των αγροτών στον Άγιο Νικόλαο Βόνιτσας, ύστερα από κάλεσμα της Ομοσπονδίας Αγροτικών Συλλόγων Αιτωλοακαρνανίας και των Αγροτικών Συλλόγων του Δήμου Ακτίου – Βόνιτσας.
Οι αγρότες αφού έχυσαν γάλα στο οδόστρωμα και έβαλαν φωτιά σε μπάλες αχύρου προχώρησαν και σήμερα σε συμβολικό αποκλεισμό του κόμβου, τις ώρες 11:45 έως 13:00 περίπου. Στο πλευρό των αγροτών βρέθηκε και σήμερα αντιπροσωπεία του Εργατικού Κέντρου Λευκάδας με επικεφαλής τον πρόεδρό του Αλέξανδρο Βερροιώτη.
Οι αγρότες ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο στις 11:00 το πρωί, που αναμένεται επίσης να ενισχυθεί περαιτέρω το μπλόκο με την προσέλευση νέων τρακτέρ.
Επόμενος σταθμός, για τον οποίο ήδη προδιαγράφεται μαζική συμμετοχή από όλη τη χώρα, είναι η πανελλαδική σύσκεψη στην οποία καλεί η Πανελλαδική Συντονιστική Επιτροπή των Μπλόκων για την Τρίτη 26 Γενάρη στις 13.00 στο Πολιτιστικό Κέντρο Νίκαιας, για την οργάνωση και τον πανελλαδικό συντονισμό του αγώνα.
[Gallery not found]