Μια καινούργια ψηφοφορία…
Μια καινούργια διαδικτυακή ψηφοφορία βάλαμε δεξιά στη ρουμπρίκα με το ερώτημα «Ποιος από τους πιο κάτω θα θέλατε να θέσει υποψηφιότητα σε ένα διευρυμένο Δήμο Λευκάδας».
Τώρα, στις επιλογές υπάρχουν άτομα που έχουν ανακατευθεί στην πρώτη βαθμίδα Τοπικής Αυτοδιοίκησης: είναι οι εν ενεργεία Δήμαρχοι του νησιού μας (Λευκάδας, Καρυάς, Σφακιωτών, Ελλομένου, Απολλωνίων και Μεγανησίου), οι επικεφαλής των Δημοτικών παρατάξεων στο Δήμο Λευκάδας και ένας από τους αντιδημάρχους στον ίδιο δήμο. Από τη δεύτερη βαθμίδα της Τοπικής Αυτοδιοίκησης υπάρχει το όνομα του νυν νομάρχη, ο οποίος έχει εκφράσει με δηλώσεις του την επιθυμία του να είναι υποψήφιος στον υπό σχηματισμό «Καλλικρατικό» υπερδήμο Λευκάδας.
Βάλαμε τα ονόματα κατά αλφαβητική σειρά. Και τέλος, ψηφίζουμε μόνο μια φορά… πατώντας το μπουτόν «Abstimmen!». Η εφαρμογή έτσι κι αλλιώς δεν επιτρέπει σε κάποιον να διπλοψηφίσει χρησιμοποιώντας την ίδια IP-Διεύθυνση. Πατώντας την επιλογή «Ergebnisse» βλέπουμε τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας.