Ο Πινόκιο κι άλλες ιστορίες…
Τον ξέρετε τον Πινόκιο. Που λένε, ότι όταν λέει ψέμματα μεγαλώνει η μύτη του… Μάλλον μεγάλος παραμυθάς ήταν ο Κάρλο Κολόντι! Αν ήταν αλήθεια τότε η μύτη του «δικού μας» θα έπρεπε να έχει φτάσει από τον Έβρο μέχρι την Κρήτη…
Πάντως όντως εφευρετικοί οι γείτονές μας Βονιτσάνοι -ο σύλλογος Δασκάλων και Νηπιαγωγών- με την πιο κάτω ανακοίνωση που εξέδωσαν και αντιγράψαμε από την εφημερίδα «Συνείδηση»: