Μια καλαίσθητη στάση λεωφορείου στο Νυδρί Λευκάδας
Μια καλαίσθητη στάση λεωφορείου που θυμίζει άλλα μέρη κι άλλους τόπους υπέπεσε μόλις σήμερα στην αντίληψή μας στο Νυδρί Λευκάδας.
Χαίρεσαι να την βλέπεις. Ελκυστική και φιλική όσο μπορεί να είναι μια στάση, ιδιαίτερα αν έχει κανείς να κάνει με τα τοπικά δρομολόγια του ΚΤΕΛ. Μένει μόνο να πλακοστρωθεί το πεζοδρόμιο. Δεν της λείπει τίποτα. Μεταλλικό πλαίσιο επενδυμένο με ξύλο, σκέπαστρο από πλέξιγκλας ή κάποιο άλλο ανάλογο υλικό, δυο παγκάκια για να μη περιμένει όρθιος ο κόσμος, μια δίγλωσση (αγγλικά, ελληνικά) μεταλλική πινακίδα με τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ Λευκάδας. Κι αυτό το τελευταίο είναι που λείπει, αν όχι από όλες, από τη συντριπτική τουλάχιστον πλειοψηφία των στάσεων σε όλο το νησί της Λευκάδας με αποτέλεσμα αν δεν είναι κανείς ψαγμένος εκ των προτέρων να μην γνωρίζει αν περνά και πότε περνά το λεωφορείο. Κάποια χαρτιά με τα δρομολόγια που κολλιούνται κατά καιρούς σε ορισμένες μόνο στάσεις και τα παίρνει ο αέρας ή η βροχή δεν είναι σίγουρα η ενδεικνυόμενη λύση.
Απ΄ ό,τι πληροφορηθήκαμε η στάση είναι χορηγία του Συλλόγου Νυδριού για τον Πολιτισμό και το Περιβάλλον «Βίλχελμ Ντέρπφεντ», για τον οποίο επίσης πρώτη φορά ακούμε να γίνεται λόγος.
Με την ευκαιρία αυτή μας μεταφέρθηκε επίσης ότι είναι στις προθέσεις της Δημοτικής Αρχής να λειτουργήσει πιλοτικά ένα μικρό αριθμό τέτοιων στάσεων. Θα ήταν ευχής έργο, κι εύκολα συμπεραίνει κανείς ότι πολλά θα μπορούσαν να είναι διαφορετικά…