Έκθεση ζωγραφικής Σοφίας Βλάχου Πρωτόπαππα
Έκθεση ζωγραφικής της Σοφίας Βλάχου Πρωτόπαππα με θέμα «Τα δέντρα που αντάμωσαν τη θάλασσα», στην αίθουσα Τέχνης Θ. Στάμου στη Λευκάδα.
Η έκθεση θα διαρκέσει από Πέμπτη 23 Ιουνίου μέχρι Σάββατο 2 Ιουλίου. Τα εγκαίνια θα πραγματοποιηθούν την Παρασκευή 24 Ιουνίου 2016 και ώρα 20:00 και η έκθεση θα είναι ανοικτή καθημερινά 10:00-13:00 και 19:00-22:00.
Στη νέα δουλειά της, το θέμα είναι αγαπημένα τοπία με θάλασσα και δέντρα συνήθως ερημικά, παρθένα, ήσυχα, γαληνεμένα… Τέτοιες εικόνες της προσφέρει απλόχερα η μικρή της πατρίδα, η Λευκάδα, ειδικά η Λευκάδα του Φθινοπώρου και της Άνοιξης.
Η ζωγράφος επέλεξε διάφορες τεχνικές για να αποδώσει αυτά τα αγαπημένα θέματα όπως εγκαυστική, νωπογραφία, ξηρογραφία, λάδια με σπάτουλα ζωγραφικής.