Ξεκίνησε εδώ και λίγο καιρό το μάζεμα και το κάμωμα της ελιάς
Έχει ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό το μάζεμα της ελιάς στον τόπο μας. Το ακούς από τις φωνές, τους λούρους … και τα αλυσοπρίονα όπου υπάρχουν λιοστάσια, το βλέπεις από μακρυά με τους καπνούς από το κάψιμο των καθάρων. Μεγάλη σοδειά δεν μπορεί να πει κανείς ότι έχει φέτος. Μόνο στα ισώματα, στα πλάγια ούτε κλωνί.
Το ελαιοτριβεία έχουν ανοίξει κι αυτά τα περισσότερα, αφού πολλοί ξεκινούν αμέσως μετά το μάζεμα με την ελαιοποίηση του καρπού, χωρίς να περιμένουν να μαζέψουν μια μεγάλη ποσότητα όπως παλιότερα. Η απόδοση σε λάδι περιορισμένη. Κάνα δυο που ρωτήσαμε στην περιοχή της Νικιάνας μας είπαν για 12-13%, που πάει να πει ότι τα 100 κιλά ελαιόκαρπο δίνουν 12 με 13 κιλά λάδι.
Τώρα υπάρχουν βέβαια και κάποιοι ηλικιωμένοι ελαιοκαλλιεργητές που επιμένουν να μαζεύουν τον καρπό όπως είχαν μάθει παλιά. Όπως στην πιο πάνω φωτογραφία. Συνήθεια ή τελειομανία; Γουλί έχει κάνει το χωράφι γύρω από την ελιά. Ήταν στα νιάτα του ένας από τους καλύτερους τιναχτάδες της περιοχής Αλεξάνδρου. Σε μια εποχή που τα δέντρα ήταν πολύ μεγάλα και η αξία μιας ελιάς μετρούνταν σε κιλά κλαρί. Ό,τι και να τους λες τώρα, ότι δεν αξίζει τον κάπο, πάνε τα λόγια στράφι…
[Gallery not found]