Για … μπάνιο ο καιρός τη δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων στη Νικιάνα Λευκάδας
Η μύτη του Επισκόπου Νικιάνας από κάπως ψηλά
Εξαιρετική και ηλιόλουστη μέρα, πάλι, η σημερινή, δεύτερη μέρα των Χριστουγέννων. Στην παραλία του Επισκόπου μια ομάδα γερμανών άδραξε την ευκαιρία για μια βουτιά στη θάλασσα. Το παράδοξο της υπόθεσης έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν είναι χειμερινοί κολυμβητές.
Μια ομάδα γερμανών -όχι χειμερινών κολυμβητών- απολαμβάνει το μπάνιο της στην παραλία του Επισκόπου…
«Δεν κρυώνετε;», ρωτήσαμε, «τι θερμοκρασία έχουν τα νερά;». Για να πάρουμε την απάντηση ότι δεν συνηθίζουν να κολυμπούν το χειμώνα, αλλά ο εξαιρετικά καλός για την εποχή καιρός τους παρότρυνε. Η θερμοκρασία της θάλασσας γύρω στους 18 °C, όπως μας είπανε. Και ήταν πράγματι μια ζεστή ημέρα.
![]() |
![]() |
Στην προβλήτα ένας ερασιτέχνης ψαράς είχε πιάσει ήδη δυο τσιπούρες που σπαρταρούσαν ακόμη. Και το ψάρεμα συνεχίζονταν.
Κοιτούσε από κάποια απόσταση και ξερογλείφονταν…
![]() |
![]() |
Οι φοίνικες ξεράθηκαν οι περισσότεροι, δίπλα από την παραλία «Λιμνί», την πιο πολυσύχναστη παραλία της Νικιάνας. Καλό θα ήταν λοιπόν να φυτευτεί κάτι στα παρτέρια αργότερα.
Ποιος είπε ότι μόνο οι δυτικές ακτές έχουν πρόβλημα; Τα σημάδια της διάβρωσης είναι δυστυχώς και εδώ ορατά…
![]() |
![]() |
Έχει γεμίσει εδώ και καιρό ο τόπος Ίριδες (Ίρις η ονυχοφόρος). Όπως επίσης και λάχανα (άγρια χόρτα), όπου το χώμα κάπως ανακατώνεται. Μαχαίρι δεν είχαμε όμως μαζί μας αυτή τη φορά.
Για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο άνθρωπος με τον θόρυβο που κάνει η μηχανή του αντλιοστασίου ύδρευσης -μιλάμε για εντός σχεδίου περιοχή με παρακείμενα σπίτια- 24 ώρες το 24ωρο, χειμώνα καλοκαίρι, αξίζει ίσως να επανέλθουμε. Το καλοκαίρι με το ζόρισμα από την κατανάλωση νερού ο θόρυβος είναι ακόμη πιο έντονος. Τι κι αν έχει απευθυνθεί τόσες φορές στο Δήμο και όχι μόνο επί της σημερινής δημοτικής Αρχής; «Μη μου τους κύκλους τάραττε»!
![]() |
![]() |
Για τον χριστουγεννιάτικο στολισμό του κέντρου της Νικιάνας έχουμε ήδη γράψει. Κι όλα αυτά με πρωτοβουλία των δυο συλλόγων, του Επαγγελματικού και του Πολιτιστικού «οι Σκάροι», χωρίς ο Δήμος Λευκάδας να βάλει καθόλου το χεράκι του.
![]() |
![]() |
Ας παραδειγματιστούν λοιπόν κάποιοι διπλανοί σύλλογοι και χωριά. Αφού βλέπουν την παντελή αδιαφορία και εγκατάλειψη από πλευράς της δημοτικής Αρχής -χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι το επικροτούμε κιόλας- ας βάλλουν κι αυτοί το χεράκι τους. Το “μάννα εξ ουρανού” φαίνεται να τέλειωσε, βιώνουμε δύσκολες εποχές…
[Gallery not found] [Gallery not found]