«Μπαλούμπες και Σταυροί»: Εορταστικούς άρτους του Δωδεκαημέρου παρουσίασε ο Σύλλογος Σφακιωτών
«Μπαλούμπες και Σταυροί» ήταν το θέμα του δρώμενου που παρουσίασε σήμερα το απόγευμα (Τετάρτη 28 Δεκέμβρη) ο Πολιτιστικός Σύλλογος Σφακιωτών «Φωτεινός», στο ξύλινο σπιτάκι του Αϊ Βασίλη που έχει στηθεί στον κεντρικό πεζόδρομο της πόλης της Λευκάδας, μπροστά από την Παναγία των Εισοδίων, στο πλαίσιο των Χριστουγεννιάτικων-Πρωτοχρονιάτικων εκδηλώσεων που διοργανώνει το Επιμελητήριο Λευκάδας.
Πρόκειται για ένα έθιμο των Σφακιωτών, αλλά και πολλών χωριών της Λευκάδας, με βάση το ψωμί και τους εορταστικούς άρτους στην περίοδο του Δωδεκαημέρου.
Η προσέλευση του κοινού ήταν περιορισμένη κι αυτό οφείλεται στο τσουχτερό κρύο που κυριολεκτικά «ξυρίζει», γεγονός που είχε προαναγγελθεί από τους μετερεωλόγους.
[Gallery not found]