Μπαίνει τάξη στο Λιμάνι της Νικιάνας;
Συνεργεία του Δήμου και του ΔΛΤ ξήλωσαν παράνομα καλώδια ηλεκτροδότησης
Τάξη φαίνεται να μπαίνει στο λιμάνι της Νικιάνας που έχει περάσει στη δικαιοδοσία του Δημοτικού Λιμενικού Ταμείου, μετά την εξομοίωση χώρου με χερσαία και θαλάσσια ζώνη. Συνεργείο του Δήμου και του Λιμενικού Ταμείου προχώρησε χθες στο ξήλωμα των παράνομων καλωδιώσεων ηλεκτροδότησης μέσω των φρεατίων του Δήμου που οδηγούσαν σε παρακείμενη επιχείρηση.
Εκείνο που θα πρέπει να γίνει άμεσα, πέρα από τον συχνό έλεγχο προς αποφυγή παρόμοιων περιστατικών στο μέλλον, είναι η τοποθέτηση νέων πίλαρ, αφού τα δύο που υπήρχαν έχουν καταστραφεί.
Αναλυτικά η ανακοίνωση του Δήμου Λευκάδας και του Διαδημοτικού Λιμενικού Ταμείου:
«Την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2017 πραγματοποιήθηκε έλεγχος στην χερσαία ζώνη του λιμένα Νικιάνας, από συνεργεία του Διαδημοτικού Λιμενικού Ταμείου και του Δήμου Λευκάδας, παρουσία του Δημάρχου Κωνσταντίνου Δρακονταειδή, του Αντιδημάρχου Γιώργου Φίλιππα και του Προέδρου της Τοπικής Κοινότητας Αλεξάνδρου Σπύρου Νίκα.
Κατά τον έλεγχο διαπιστώθηκε η ύπαρξη παράνομα τοποθετημένων καλωδιώσεων ηλεκτροδότησης μέσω των φρεατίων του Δήμου και σε επαφή με τη θάλασσα χωρίς κανένα μέτρο προστασίας, με ενδεχόμενους κινδύνους ηλεκτροπληξίας. Οι παράνομες και επικίνδυνες καλωδιώσεις αφαιρέθηκαν από ηλεκτρολόγους του Δήμου.
Οι έλεγχοι θα συνεχισθούν και στις υπόλοιπες χερσαίες ζώνες λιμανιών που έχουν παραχωρηθεί στο Διαδημοτικό Λιμενικό Ταμείο, έτσι ώστε να αποκατασταθεί η νομιμότητα. Πρόκειται για μια δύσκολη αλλά επιβαλλόμενη διαδικασία, την οποία είμαστε αποφασισμένοι να ολοκληρώσουμε σε συνεργασία με τις όποιες άλλες εμπλεκόμενες υπηρεσίες».
Κουίζ για δυνατούς λύτες :
Σε ποίο λιμάνι του νησιού για πάρα πολλά χρόνια δεν πληρώνει κανένα πλοίο ηλεκτρικό ρεύμα επιβαρύνοντας(εν γνώσει του) με αρκετές χιλιάδες ευρώ το Λιμενικό ταμείο ?
Ο πρώτος που θα απαντήσει κερδίζει κρουαζιέρα στα νησιά…
Σε ποιο λιμάνι πληρώνει?????……..
ΒΑΣΙΛΙΚΗ
ΜΑΛΛΟΝ ΝΙΚΙΑΝΑ