Πραγματοποιήθηκε και στην Λευκάδα το συλλαλητήριο του ΠΑΜΕ κατά του φορολογικού
Συλλαλητήριο διαμαρτυρίας για το φορολογικό νομοσχέδιο διοργάνωσε, χθες βράδυ, το ΠΑΜΕ και στη Λευκάδα – μια από τις 60 συνολικά πόλεις σε όλη την Ελλάδα όπου έγιναν συλλαλητήρια.
Η συγκέντρωση έγινε στον Αη Μηνά με κεντρικό ομιλητή τον Πέτρο Ζαβιτσάνο, Γ. Γραμματέα του Συνδικάτου Οικοδόμων Λευκάδας. Ακολούθησε πορεία – πικετοφορία στον κεντρικό πεζόδρομο της πόλης που κατέληξε στην κεντρική πλατεία.
Οι διαδηλωτές εξέφρασαν την αντίθεση τους στα νέα μέτρα μετά τους έμμεσους φόρους που παίρνει η κυβέρνηση και υπογράμμισαν ότι θα κλιμακώσουν την πάλη για την καλύτερη προετοιμασία της 48ωρης απεργίας, 21 και 22 Απρίλη.
Ανάμεσα στα κυριότερα αιτήματά τους ήταν:
- Να ανέβει άμεσα ο συντελεστής φορολόγησης του μεγάλου κεφαλαίου στο 45%.
- Να καταργηθούν οι έμμεσοι φόροι στο πετρέλαιο θέρμανσης και αγροτικής κίνησης, στα είδη διατροφής, εκπαίδευσης, υγείας και στα οικιακά τιμολόγια ηλεκτρικής ενέργειας, ύδρευσης και τηλεπικοινωνιών.
- Να αυξηθεί το οικογενειακό αφορολόγητο όριο στα 40.000 και από 5.000 για κάθε παιδί.
- Να αναγνωριστούν τα λογιστικά βιβλία ως μοναδική πηγή προσδιορισμού εισοδήματος των αυτοαπασχολούμενων και μικροεπαγγελματιών».