Συνεδριάζει αύριο Παρασκευή 24 Νοέμβρη στην Κέρκυρα η ΠΕΔ-ΙΝ
Συνεδριάζει την Παρασκευή 24 Νοέμβρη και ώρα 18:30 στην Αίθουσα Συνεδριάσεων της ΠΕΔ-ΙΝ (Λεωφόρος Αλεξάνδρας 13) στην Κέρκυρα με τα εξής θέματα η Περιφερειακή Ένωση Δήμων Ιονίων Νήσων:
1. Ανακοινώσεις από τον Πρόεδρο, ενημέρωση, συζήτηση για θέματα Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Εισηγητής: Αλέξανδρος Παρίσης, Δήμαρχος Κεφαλλονιάς, Πρόεδρος ΠΕΔ-ΙΝ.
2. Κατάρτιση προϋπολογισμού της ΠΕΔ-ΙΝ, έτους 2018. Εισηγήτρια: Γεωργία Λιβιτσάνου, Προϊσταμένη Τμήματος Διοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης της ΠΕΔ-ΙΝ.
3. Έναρξη λειτουργίας Εργαστηρίου Ψηφιακής Φωτογραφίας. Εισηγητής: Γεώργιος Κρεμμύδας, Γραφείο Έρευνας Τεχνολογίας και Ανάπτυξης της ΠΕΔ-ΙΝ
4. Ενημέρωση για την έγκριση χρηματοδότησης του έργου «CRAFT LABS» στο πλαίσιο του Προγράμματος INTERREG CROSS-BORDER COOPERATION PROGRAMME V-A «ΕΛΛΑΔΑ – ΙΤΑΛΙΑ 2014-2020». Εισηγήτρια: Γεωργία Λιβιτσάνου, Προϊσταμένη Τμήματος Διοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης της ΠΕΔ-ΙΝ.
5. Πρόγραμμα: «ΠΕΔ-ΙΝ Wi-Fi Hot Spots». Φάση Α: Συγχώνευση Έργων «Ευρυζωνικών Δικτύων» και «Wi-Fi Hot Spots» και αναβάθμισή τους σε ένα Ενιαίο Έργο. Εισηγητής: Νικόλαος Σταματέλλος, Σύμβουλος Ανάπτυξης ΠΕΔ-ΙΝ.
6. Ενημέρωση για τη 2η Τεχνική Συνάντηση Προγράμματος «SaveMedCoasts» 30/11-01/12/2017 στη Ρώμη και Απόφαση Συμμετοχής – Παρουσίασης του Έργου στο 6ο Ευρωπαϊκό Φόρουμ Πολιτικής Προστασίας και στην Πρόσκληση Υποβολής Προτάσεων, 5-6 Μαρτίου 2018 στις Βρυξέλλες. Εισηγήτρια: Γεωργία Λιβιτσάνου, Προϊσταμένη Τμήματος Διοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης της ΠΕΔ-ΙΝ
7. Πρόγραμμα: «Συντήρηση και αναβάθμιση σεισμολογικού δικτύου ΠΕΔ-ΙΝ». Εισηγητής: Νικόλαος Σταματέλλος, Σύμβουλος Ανάπτυξης ΠΕΔ-ΙΝ.
8. Ορισμοί εκπροσώπων σε Συμβούλια, Επιτροπές και Φορείς. Εισηγητής: Αλέξανδρος Παρίσης, Δήμαρχος Κεφαλλονιάς, Πρόεδρος ΠΕΔ-ΙΝ.
9. Λοιπά θέματα