Δήμος Λευκάδας: Στην εκδήλωση Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος στο Ζάππειο παρέστη και μίλησε ο Δήμαρχος
«Οι Λευκαδίτες αντιστάθηκαν προσπαθώντας να κάνουν την «πορεία θανάτου» «πορεία αλληλεγγύης, πορεία ζωής»…»
Ο εκτοπισμός των Εβραίων από τα Ιωάννινα στις 25 Μαρτίου 1944
Σε μια ξεχωριστή Εκδήλωση Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος, που πραγματοποιήθηκε στις 23 Φεβρουαρίου 2018, στο Ζάππειο Μέγαρο στην Αθήνα, συμμετείχε ο Δήμος Λευκάδας.
Ο Δήμαρχος Λευκάδας, κ. Κωνσταντίνος Δρακονταειδής, συνοδευόμενος από τον αντιδήμαρχο κ. Αθανάσιο Περδικάρη και τον αντιπρόεδρο του Πνευματικού Κέντρου του Δήμου Λευκάδας κ. Σπυρίδωνα Αρβανίτη, ήταν από τους κεντρικούς ομιλητές της εκδήλωσης μνημονεύοντας και τιμώντας τους Λευκαδίτες πατριώτες, που στάθηκαν αλληλέγγυοι στους Εβραίους.
Οι Λευκαδίτες συμπατριώτες μας, όταν τα στρατεύματα κατοχής συνέλαβαν και πέρασαν από τη Λευκάδα τους Εβραίους της Κέρκυρας, αντιστάθηκαν και τους περιέθαλψαν προβάλλοντας την «πορεία ζωής και αλληλεγγύης» απέναντι στην «πορεία θανάτου» και το φασισμό.
Η Εκδήλωση Μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος κρατώντας την ιστορία ζωντανή μας φέρνει μπροστά στις ευθύνες μας για την αποτροπή νέων Ολοκαυτωμάτων.
Ολόκληρη η ομιλία του Δημάρχου Λευκάδας παρατίθεται στο συνημμένο ηχητικό ντοκουμέντο.
26/02/2018
ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ ΛΕΥΚΑΔΑΣ