Ξεκίνησαν χθες οι εορταστικές εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου
Βροχερός και αύριο ο καιρός
Με ομιλίες στα σχολεία και κατάθεση στεφάνων, υπό βροχή, στο Ηρώο της πόλης από μαθητές των σχολείων της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ξεκίνησαν την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018, οι εορταστικές εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου στην Λευκάδα.
Οι εορταστικές εκδηλώσεις θα κορυφωθούν την Κυριακή με την μαθητική παρέλαση στις 12 το μεσημέρι.
Το πρόγραμμα για την 197η επέτειο της Εθνικής Παλιγγενεσίας περιλαμβάνει ακόμη τέλεση επίσημης δοξολογίας στις 11 το πρωί στον Μητροπολιτικό Ναό χοροστατούντος του Μητροπολίτη Λευκάδας και Ιθάκης κ. Θεοφίλου. Στην συνέχεια θα ακολουθήσει επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο στην παραλία από τις πολιτικές και στρατιωτικές αρχές της πόλης και θα ακολουθήσει η μαθητική παρέλαση. Την κυβέρνηση θα εκπροσωπήσει η Γενική Γραμματέας του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κα. Ζαφείρα Τόμπρου.
Δοξολογίες, παρελάσεις καταθέσεις στεφάνων θα πραγματοποιηθούν επίσης και σε άλλα δημοτικά διαμερίσματα.
Η ΕΜΥ προβλέπει για αύριο Κυριακή 25 Μαρτίου αυξημένες νεφώσεις με τοπικές βροχές και βαθμιαία σποραδικές καταιγίδες με ένταση των φαινομένων από το απόγευμα.