Με μισοτελειωμένη παρέλαση κορυφώθηκαν οι εκδηλώσεις για την 25η Μαρτίου
Με την καθιερωμένη και μισοτελειωμένη για φέτος μαθητική παρέλαση στην παραλία ολοκληρώθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής 25 Μαρτίου 2018 με ψιλοβρόχι οι επίσημες εορταστικές εκδηλώσεις για την εθνική επέτειο της 25ης Μαρτίου στην πόλη της Λευκάδας.
Αφορμή για την ημιτελή παρέλαση στάθηκε η αποχώρηση της Φιλαρμονικής Εταιρείας Λευκάδας, οι ιθύνοντες της οποίας φοβήθηκαν ότι θα μπορούσαν να πάθουν ζημιά τα μουσικά όργανα λόγω της βροχής που δυνάμωνε. Το παράδοξο όμως είναι ότι κατά την αποχώρησή της η Φιλαρμονική παιανίζοντας, κι ενώ είχε εναλλακτικές λύσεις, ακολούθησε την ίδια διαδρομή που γινόταν η παρέλαση με αποτέλεσμα να έρθει κατάφατσα με τους υπόλοιπους μαθητές των σχολείων (2ο Λύκειο, Μουσικό Σχολείο, ΕΠΑΛ) που περίμεναν ακόμη να παρελάσουν, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σύγχυση και μικροπαρεξηγήσεις και να μείνει στα μισά η παρέλαση.
Της παρέλασης προηγήθηκε δοξολογία στη Μητρόπολη καθώς και επιμνημόσυνη δέηση και κατάθεση στεφάνων στο Ηρώο της πόλης της Λευκάδας. Την κυβέρνηση εκπροσώπησε η Γενική Γραμματέας του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, κα. Ζαφείρα Τόμπρου.
Με δήλωσή της στο lefkasnews.gr η κα Τόμπρου αφού ευχαρίστησε για την όμορφη φιλοξενία είπε: «Χρόνια πολλά σε όλους τους Λευκαδίτες, εύχομαι αυτή η μέρα μνήμης να μας ακολουθεί στην καθημερινότητά μας και να θυμόμαστε τα υψηλά ιδανικά που έχει ο λαός μας. Χρόνια πολλά και στους εορτάζοντες γιατί είναι διπλή η γιορτή».